مواردی که باید به‌هنگام خرید کفش‌ در نظر بگیرید

ده نکته‌ای که در زیر به آن‌ها اشاره شده، توصیه‌های کاربردی هستند که برای خرید کفش‌های بعدیتان به شما کمک می‌کنند. هنگامی که بحث کیفیت و انتخاب کفش مناسب مطرح می‌شود، علاوه‌بر سایز و پهنای مناسب آن؛ اندازه مطلوب، طراحی ماهرانه‌ و استفاده از موادی با کیفیت عالی برای رویه، قسمت درونی و زیره کفش از جمله عوامل مهم به حساب می‌آیند. هدف ما این است که تا حد امکان در کفش‌های خود احساس راحتی  کنید. مواردی که باید به‌هنگام خرید کفش‌ در نظر بگیرید

١. با مهم‌ترین توصیه شروع می‌کنیم:

کفش‌ها باید متناسب شکل پای شما باشند و نباید با آن متناقض باشند. بنابراین کفش جدید باید از لحاظ طول و پهنا کاملاً مناسب پای شما باشد. مهم‌تر اینکه انگشت‌های شما به فضای کافی نیاز دارند ( انگشت‌ها به دلیل حرکت چرخشی حین راه رفتن، حدود ٥/۰ سانتی‌متر جابه‌جا می‌شوند). اما این نکته در مورد پاشنه کفش صدق نمی‌کند، چون پاشنه باید محکم باشد. محکم بودن پاشنه‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل برای مطمئن‌ شدن از مناسب بودن کفش است. 


٢. بسیاری از افراد کفش‌هایی را خریداری می‌کنند که اندازه آن‌ها‌ مناسب نیست:

طبق مطالعاتی که موسسه کفش آلمان انجام داده، تقریباً ٨٠ درصد از مردم آلمان کفش‌هایی را خریداری می‌کنند که اندازه آن‌ها مناسب نیست. این رقم بسیار بالایی است. معمولاً  تمایل خانم‌ها به خرید کفش‌ زنانه با سایز بسیار کوچک‌تر است و تمایل آقايان بیشتر به خرید کفش‌هایی با سایز  بسیار بزرگ‌تر، که این  مسئله آسیب‌زا است. 

3. انتظارهای خود را بالا ببرید:

کفش‌ها باید، تا جایی که ممکن است، از چرم نرم تولید شده باشند و- در تمامی ابعاد از جمله  ارتفاع، طول و  پهنا- برای پاهای شما فضای کافی فرآهم کنند. به‌محض اینکه کفش شما شروع به ساییدن کند، متوجه می‌شوید که دیگر مناسب پوشيدن نیستند. باورهای سنتی را که معتقدند «کفش بعد از پوشیدن بهتر می‌شود» یا «به‌مرور زمان جا باز می‌کند» کنار بگذارید. هر کفشی‌ باید از همان ابتدا کاملاً اندازه باشد، درغیر اینصورت نباید آن‌ را بخرید. مناسب بودن اندازه کفش را  به پاهای خود مدیون هستید! 

4. برای خریدن کفش خود وقت بگذارید:

به‌علاوه شما باید داخل کفش‌ها را از نظر وجود درزهایی که ممکن است آزاردهنده باشند، یا هرگونه برآمدگی و سطوح سفت بررسی کنید. بسیاری از تولیدکنندگان به منظور کاهش دادن هزینه‌ها کفش‌ها را کاملاً  آستر نمی‌کنند، مثلاً تنها قسمت‌های قابل مشاهده را آستر می‌کنند. در نتیجه درزها، برآمدگی‌ها و لبه کفش بدون پوشش می‌ماند. 


۵. انعطاف‌پذیر بودن کفی و بخش تخت کفش ضرورت دارد:

هنگامی که از مناسب بودن سایز و پهنای کفش مطمئن شدید، باید توجه خود را به‌ نرمی چرم آن و انعطاف‌پذیری تخت کفش معطوف کنید. منظور از انعطاف‌پذیری داشتن قابلیت خم شدن است. بسیاری از افراد انعطاف‌پذیری تخت کفش را با نرم بودن کفی داخل آن اشتباه می‌گیرند. بنابراین، شما باید آزمون «خم شدن» را انجام دهيد. اگر هنگامی که کفش را خم می‌کنید (یعنی پاشنه و قسمت انگشتان را به سمت یکدیگر خم می‌کنید) کفش‌ها شکل V به‌خود بگیرند، انعطاف‌پذیری این کفش‌ها مثال‌زدنی است. 

6. تا حد امکان کفش‌ تخت خریداری کنید:

یکی‌دیگر از توصیه‌هایی که قبلاً نیز به آن اشاره شد، این بود که کفشی را خریداری کنید که حتی‌الامکان از نظر آناتومی و ارتوپدی  تخت باشد. حرکت چرخشی انگشت‌های پا تنها درصورتی به‌صورت طبیعی صورت می‌گیرد که کفش‌ شما تخت باشد؛ چون وزن در قوس پا و استخوان‌های کف پا به‌صورت متناسب توزیع می‌شود. قصد نداریم شما را دل‌زده کنیم؛ اما درمورد کفش‌های پاشنه‌‌بلند، بهتر است در پوشیدن آن‌ها افراط نکنید و تنها درصورتی از آن‌ها استفاده کنید که حرکات و فعالیت‌ها‌ی پا موجب تضعیف عضلات آن نشوند، یعنی پاهای شما بتوانند فشار ناشی از پاشنه‌های بلند را تحمل کنند. پس برقراری تعادل بین سبک کفش، فعالیت‌های روزمره و راحتی کفش اهمیت دارد. 

7. هر دو جفت را امتحان کنید:

طول و پهنای دو پا هیچ‌گاه برابر نيست. در افراد راست‌دست، معمولاً پای راست غالباً و از پای دیگر بزرگ‌تر است. این مسئله در افراد چپ‌دست برعکس است. به همین دلیل امتحان کردن تنها یک جفت‌ از آن‌ها کافی نیست و لازم است هر دو جفت را امتحان کنید. ضمن اینکه با افزایش سن، پهنا و طول کفش نیز بیشتر می‌شود. بنابراين سایز کفش ممکن است با سن تغییر کند، به‌همین‌خاطر هنگام خرید کفش باید روشنفکر باشید. اگر یک کفش‌ مناسب باشد، اهمیتی ندارد که از جفت دیگر کفش بزرگ‌‌تر یا پهن‌تر  باشد. کفش‌های تولیدی‌های متفاوت، سایزبندی متفاوتی نیز دارند. مهم این است که این کفش چه احساسی را به پای شما هدیه می‌دهد. 

8. زمان روز برای خرید کفش مهم است:

 سایز و شکل پای شما در زمان‌های مختلف روز تغییر می‌کند؛ به‌ویژه در روزهای گرم تابستان که بیشتر عرق می‌کنید. بنابراين بهتر است که بعدازظهرها برای خرید کفش اقدام کنید و پیش از آن اندکی به آهستگی بدوید، تا قبل از امتحان کردن کفش‌ها دمای پاهایتان به (١۶ درجه سانتی‌گراد) برسد؛ چون در چنین شرایطی پاهایتان به‌آهستگی عرق کرده‌اند. 

9. به نوع آستر کفش توجه کنید:

شما نباید نسبت به این مسئله که کفش از چرم طبیعی یا از مواد مصنوعی تهیه شده بی‌تفاوت باشید. پاهای انسان در طول روز، حدود  ﺍ/۰میلی لیتر (یک لیوان شیشه‌ای) عرق می‌کند. ازاین‌رو کفش باید قابلیت تنفس داشته باشد و بتواند رطوبت را جذب کند. چرم یک محصول طبیعی است که خواص ماده‌ای متمایزی دارد. هیچ ماده دیگری به انعطاف‌پذیری آن نیست و نمی‌تواند به‌ این آسانی رطوبت و عرق را جذب کند. 

10. آیا باید به توليدکننده اطمینان کنید؟:

تنها مسئله مهم طراحی کفش نیست، بلکه این امر که تولیدکننده از چه موادی استفاده کرده و مواد خام تحت چه شرایطی تهیه شده‌اند، اهمیت دارد؛ منظور همان دباغی چرم و مهارت به کار گرفته شده در تولید کفش  است. مصرف‌کنندگان روز‌به‌ روز از منشأ و دوام چرم محصول آگاه‌تر می‌شوند و این آگاهی درست و بجا است . از طرفی، اطمينان کردن به کیفیت چرم محصول برای مصرف‌کننده روز‌‌به‌روز سخت‌تر ‌می‌شود. امروزه تولید چرم‌های مصنوعی نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده و تنها متخصصان  قادر به تشخیص تفاوت این چرم‌ها از نمونه اصلی آن‌ها هستند. 

مشاهده نسخه pdf مقاله:مواردی که باید به‌هنگام خرید کفش‌ در نظر بگیرید