نکات افزایش طول عمر باتری گوشی موبایل

تنوع در کاربردهای گوشی هوشمند مدام در حال گسترش هستند، کاربران متناسب با نیازهای خود از اکثر این قابلیت‌های جذاب بهره می‌برند. که همه این قابلیت‌ها باعث افزایش مصرف شارژ باتری می‌شوند و در نتیجه طول عمر باتری گوشی نیز کاهش می‌یابد نکات افزایش طول عمر باتری گوشی موبایل

خرید باتری گوشی جدای از بحث هزینه‌ای که برای کاربران دارد مضراتی برای محیط زیست ایجاد می‌کنند درمواردی هم که باتری گوشی غیر قابل تعویض است، هزینه‌ تعویض به شرط پیدا کردن شخصی متخصص در این امر، چند برابر می‌شود. 
انتخاب صحیح گوشی به طوری که متناسب با نیاز روزانه شما باشد در افزایش طول عمر باتری بی‌تاثیر نیست. یکی از مؤلفه‌های مهم در انتخاب گوشی می‌تواند رتبه آمپر باتری یا (mAh) آن باشد، در انتهای این مقاله چند گوشی که در این مؤلفه از سایر گوشی‌ها‌ سرآمد هستند را معرفی نموده‌ایم. 
البته با گذر زمان عمر باتری نیز کاهش می‌یابد، این امر اجنتاب‌ناپذیر است و تنها کاری که می‌توان انجام داد کُند کردن این روند است. نکات ساده اما تاثیرگذار در افزایش طول عمر باتری گوشی های هوشمند را در این مقاله عنوان نموده‌ایم. 

 

اپدیت های نرم افزاری در برخی موارد باعث کاهش طول عمر باتری میشوند

با اینکه آپدیت‌های سالانه کمپانی‌های بزرگ قابلیت‌های جدیدی را به گوشی شما میافزایند، اما آیا سخت افزار گوشی شما توانایی هماهنگ شدن با این آپدیت‌ها را دارد؟ یا اینکه عملکرد گوشی شما بعد از آپدیت بهتر خواهد شد یا بدتر؟ بعد از دوسال از عرضه گوشی بهتر است از آپدیت کردن نرم‌افزاری گوشی اجتناب کنید. امکان دارد نرم‌افزاری به گوشی شما اضافه شود که علاوه بر کُند کردن گوشی و نداشتن کارایی لازم، مصرف باتری گوشی را نیز افزایش دهد. درصورت امکان قبل از آپدیت کردن گوشی نظر دیگران را در این باره جویا شوید چراکه برگردانندن گوشی به حالت قبل از آپدیت زمانبر خواهد بود.

آپدیت‌های نرم افزاری

 

شارژ گوشی بین 30 درصد تا 80 درصد حفظ شود

یکی از رایج‌ترین اشتباهات بین کاربران گوشی هوشمند این است که؛ صبر می‌کنند تا گوشی آن‌ها بخاطر نداشتن شارژ خاموش شود، سپس گوشی را به شارژ متصل می‌کنند. این ترفند برای باتری‌های اسیدی صدق می‌کرد اما به هیچ وجه ارتباطی با باتری لیتیومی ندارد. برعکس این روش کارشناسان توصیه می‌کنند، که برای شارژ باتری لیتیومی خود از روش شارژ جزئی بهره ببرید که منجر به افزایش عمر آن هم می‌شود. با توجه به مباحث مربوط به ولتاژ و تأثیر آن بر عمر باتری، گفته می‌شود همواره شارژ باتری را بین ۳۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید زیرا چنین کاری تأثیر زیادی در افزایش عمر باتری دارد. روی هم رفته، به جای اینکه با یک‌بار شارژ انرژی باتری را به ۱۰۰ درصد برسانید، بهتر است با بهره‌گیری از شارژهای جزئی همواره شارژ باتری را در حوالی ۳۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید.

شارژ گوشی بین 30 درصد تا 80

باتری گوشی و خود گوشی را از حرارت و سرمای زیاد دور نگه‌دارید

باتری لیتیومی به شدت نسبت به حرارت حساس هستند، بنابراین یکی از بدترین شرایط برای این باتری ها قرار گرفتن در معرض گرما و نور مستقیم خورشید خواهد بود. سازگاری نمایشگر گوشی با نور شدید خورشید به این معنا نیست که استفاده از آن در برابر حرارت و نور خورشید جایز است؛ زیرا  علی‌رغم تکنولوژی پیشرفته گوشی‌های هوشمند اما هنوز از باتری‌های ضعیفی برخوردار هستند. جالب است بدانید سرما زیاد مصرف باتری گوشی را افزایش می‌دهد. در هوای سرد هم حدالامکان از گوشی استفاده نکنید و حتما گوشی را در جیب داخلی قرار دهید 

 حرارت باتری


از فست شارژ درست استفاده کنیم

گوشی‌های امروزی مجهز به قابلیت (Fast charge)  برای کاهش زمان شارژ گوشی هستند. این قابلیت را برای کاهش زمان شارژ باتری موبایل به آن اضافه نموده‌اند و برای زمانی مناسب است که عجله داریم تا فوراً گوشی شارژ شود و بتوانیم کارهای خود را انجام دهیم. اما برخی ازاین ویژگی دائماً بهره می‌برند، و امکان دارد در طول روز چند بار از آن استفاده کنند.

فست شارژ

استفاده مکرر از این ویژگی عمر باتری را دو برابر کاهش می‌دهد، انتقال فلزاتی همانند لیتیوم و لیتیوم یون در باتری های لیتیوم یون، یک روند بسیار آهسته است. بنابراین هرچه میزان شارژ کمتر باشد، به ظرفیت باتری آسیب نمی رساند. برای مثال شارژ شدن موبایل در عرض 5 دقیقه نسبت به دو ساعت می تواند ظرفیت باتری را به مرور کاهش دهد.

 

قابلیت های غیرضروری و برنامه‌هایی که درپس‌زمینه گوشی هستند را غیر فعال کنید

بسته به فعالیت‌هایی که شما با گوشی خود انجام می‌دهید قابلیت‌های غیرضروری ممکن است برای شما متفاوت باشند. لیست این قابلیت‌ها را اینجا مطالعه کنید و هریک که برای شما تاکنون مفید نبوده را می‌توانید با خیال راحت غیرفعال کنید.

قابلیت های نرم افزار


قابلیت Auto-brightness

درصورت فعال بودن این ویژگی سنسور نور محیط گوشی دائما در حال ارسال طلاعات به پردازنده خواهد بود که نور صفحه را با توجه به نور محیط تنظیم نمایند. این رد و بدل شدن اطلاعات انرژی زیادی مصرف می‌نماید.


قابلیت GPS

این ویژگی که در مواقع موردنیاز بسیار کاربردی است و در طول زور حداقل یکبار از آن استفاده می‌کنید، در صورت فعال بودن مصرف شارژ بالایی دارد. اگر به کنترل مصرف باتری گوشی خود اهمیت می‌دهید‌، هنگامی که به آن نیاز ندارید برای کاهش مصرف باتری GPS را غیرفعال نمایید.


جلوه های بصری و ویجت‌ها

لایو والپبپرها، انیمیشن‌هایی که بین هوم اسکرین‌های اندروید ارائه شده‌اند، زیبایی بصری ایجاد می‌نمایند اما این زیبایی درنهایت منجر به افزایش مصرف باتری گوشی می‌شود. اگر به فکر باتری گوشی خود هستید از این زیبایی صرف نظر کنید. 
بلوتوث و وای‌ فای: زمانی که از این امکانات استفاده نمی‌کنید، غیر فعال کنید.


قابلیت موبایل دیتا Mobile data

حدالامکان وای فای را جایگزین اینترنت سیم کارت نمایید.


حالت پرواز را فعال کنید

 یکی از بهترین حالت‌ها برای کاهش مصرف باتری گوشی، که در پی آن تمام قابلیت‌های ارتباطی گوشی قطع خواهند شد حالت پرواز است. در جلسه‌های کاری مهم، زمانی که آنتن سیم کارت و اینترنت ندارید و بلاخره در زمان پرواز این قابلیت می‌تواند کاربری باشد.


غیرفعال کردن نوتیفیکیشن‌ها و حالت ویبره

 نوتیفیکیشن ها و ویبره‌ای که توسط گوشی ارائه می‌شوند هم منجر به مصرف انرژی باتری خواهند شد، می‌توانید با ایجاد تاخیر در به روزرسانی دیتای اپلیکیشن‌های مختلف در مصرف شارژ باتری صرفه جویی کنید. برای هر اپلیکیشنی می‌توان زمانبندی آپدیت لحظه‌ای را افزایش داد. برای برنامه‌هایی مانند ایمیل و جیمیل که به‌طور لحظه‌ای آپدیت می‌شوند کاربرد دارد.


صفحه نمایش و پورت‌های گوشی را بصورت مداوم تمیز کنید

 برای تمیز کردن صفحه نمایش حتما از مایع مخصوص نمایشگر استفاده کنید، همچنین می‌توانید برای مراقبت بیشتر و درامان ماندن پوت‌های گوشی از آلودگی ها‌، یکی از جیب های کیف یا کت خود که مطمئن هستید چیز دیگری در آن قرار نمی‌دهید، فقط به گوشی اختصاص دهید.


معرفی گوشی هایی با باتری قدرتمند:

ظرفیت باتری گوشی از مهمترین نکاتی که می‌توان در زمان خرید به آن توجه کرد ظرفیت باتری گوشی است. ظرفیت باتری با میلی آمپر سنجیده می‌شود و هرچه میزان آن بالا باشد به معنی این است که می‌توانید مدت زمان بیشتری از گوشی خود استفاده کنید. . لیست فوق برترین گوشی هایی که  با باتری5000 میلی آمپر ساعت هستند را شامل می‌شوند.

  1. سامسونگ گالکسی S21 Ultra
  2. ROG فون 3 ایسوس (Asus Rog Phone)
  3. شیائومی می 10 تی پرو ( MI 10T PRO)
  4. موترولا موتو جی  (MPTO G 5G)
  5. ردمی نوت 9 پرو مگس شیائومی (REDMI NOTE 9 PRO MAX)

اگر تمام آنچه که از یک گوشی می‌خواهید، یک باتری قوی است گزینه‌های کمی پیش‌روی شما خواهد بود،  نمی‌توان انتظار داشت که بودن این عدد در خصوصیات یک گوشی تضمین یک باتری خوب را به شما خواهد داد، اما این اطمینان را می‌دهد که حداقل باتری شما بیش از یک روز دوام پیدا می‌کند.


بهترین گوشی ها از نظر نگه‌داری شارژ طولانی

کمپانی‌های سازنده گوشی‌های هوشمند برای بهتر شدن همه جوانب گوشی تلاش می‌کنند، اما تنها جنبه‌ای که بنظر توسط همه این کمپانی ها فراموش شده، طولانی کردن عمر باتری گوشی‌های هوشمند در هربار شارژ می‌باشد. در این بین برخی از گوشی‌ها عمر باتری بالایی دارند که به ترتیب 5 مورد از بهترین‌ها را معرفی می‌نماییم.

  1. وان پلاس نورد  (OnePlus Nord N 100)
  2. موتو جی 8 پاور موتورلا (Moto G8 Power)
  3. سامسونگ گلکسی S20 اولترا (Samsung Galexy S20 Ultra)
  4. سامسونگ گلکسی (Samsung Galexy A90 5G)
  5. وان پلاس 8 پرو (OnePlus 8 Pro)

مشاهده نسخه pdf مقاله:نکات افزایش طول عمر باتری گوشی موبایل