برترین کتاب‌های معامله گری بازار بورس و ارز دیجیتال

با افزایش علاقه مندی افراد به فعالیت در بازارهای مالی، شاهد آن بودیم که سرمایه‌های زیادی فقط بخاطر نداشتن دانش و تجربه سرمایه‌گذار به ورطه نابودی کشیده شدند.  برترین کتاب‌های معامله گری بازار بورس و ارز دیجیتال

 با توجه به اینکه بازار بورس و بازار ارزهای دیجیتال این امکان را دارند که با هر میزان از سرمایه بتوانید وارد شود و در کنار کسب سود، تجربه اندوزی هم داشته باشید، پیشنهاد ما این است که حتما، همزمان با به دست آوردن تجربه، دانش لازم برای فعالیت در بازارهای مالی را از یک راه اصولی که همان مطالعه منابع معتبر می‌باشد کسب نمایید.


در پی بروز مشکلات اقتصادی متعدد در کشور و استقبال مردم از بازارهای مالی مختلف برای داشتن درآمد بیشتر، تصمیم گرفتیم به معرفی منابع معتبر در زمینه نکات معامله‌گری در بورس و ارزهای دیجیتال بپردازیم. تلاش کردیم تا بهترین منابع موجود درباره استرتژی معامله‌گری در بورس و بازارهای مالی را با ساده ترین بیان برای شما انتخاب کنیم، تا همه مخاطبان با هر سطح از اطلاعات بتوانند از این منابع بهره مند شوند. در ادامه به معرفی تعدادی منابع معتبر و مفید جهت افزایش دانش مالی در زمینه  بازار بورس و ارزهای دیجیتال می پردازیم


1. کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه اثر جان جی مورفی

کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه اثر جان جی مورفی انتشارات چالش

فعالان موفق در بازارهای مالی این کتاب را به عنوان یکی از بهترین منابع موجود برای افرادی که در ابتدای یادگیری معامله‌گری بورس و ارزهای دیجیتال هستند، توصیه می‌کنند.
جان جی مورفی با بیش از 40 سال تجربه در زمینه تحلیل تکنیکال ، مدیریت ارشد موسسه مریل لینچ امریکا (بزرگترین شرکت کارگزار مالی جهان) را بر عهده داشته همچنین به عنوان تحلیل‌گر شبکه سی ان بی سی چندین سال فعالیت کرده است. جان مورفی را پدر تحلیل تکنیکی بین بازاری می‌دانند.


بهترین ترجمه موجود از این اثر را می‌توان متعلق به کامیار فراهانی فرد دانست، این کتاب به مدت 5 سال در بین پرفروش ترین کتاب‌های آموزشی حوزه سرمایه گذاری بورس بوده است و به چندین زبان مختلف ترجمه شده است. 
این کتاب اصول کلی تحلیل را در  18 فصل و دو پیوست برای مخاطبان خود کامل بررسی کرده و شرح می‌دهد. به دلیل گستردگی و کامل بودن مطالب مطرح شده در این کتاب، از آن به عنوان مرجعی کامل برای همه تحلیل گران یاد می‌شود.
جان مورفی تحلیل تکنیکی را ترکیبی از روش‌های مختلف تحلیل بازار می‌داند. وی چند تکنیک را باهم به‌کار می گیرد که هر تکنیک در بازار خاص خود کاربرد دارد. در مجموع همه تکنیک ها به تحلیل‌گر کمک می‌کند در زمان درست اقدام به خرید کند و در زمان مناسب‌تربرای فروش اقدام نماید. جان مورفی این کتاب را ویرایش کرده و جدیدترین مباحث را در باب فناوری رایانه ای، ابزارها، شاخص‌های تکنیکال و نمودارهای شمعی با مثال‌های کاربردی پوشش داده است. به زعم فعالان بازارهای مالی این کتاب به خوبی نکات معامله‎‌گری در بورس را با جزئیات شکافته است، با درک کامل این کتاب شما به میزان خوبی به تحلیل تکنیکال مسلط می‌شوید.

چرا کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه اثر جان مورفی را کتاب مقدس تحلیل تکنیکال می‌نامند؟

زیرا تحلیل‌‌گران کتاب جان مورفی را به عنوان مرجع تحلیل تکنیکان پذیرفته‌اند، معمولا در مواقعی که دو تحلیل‌گر اختلافی داشته باشند با مراجعه به این کتاب بحث بین آن‌ها نیز به اتمام می‌رسد.

 

2. کتاب تحلیل روش‌های نوین کانال اندروز اثر پاتریک میکولا

 کتاب تحلیل تکنیکال روش های نوین کانال اندروز اثر پاتریک میکولا انتشارات چالش

کتاب فوق علاوه بر آموزش‌های لازم برای شناسایی روند قیمت سهام، بخش‌های منحصر به فرد خط روند (شامل قوانین جدید معامله‌گری به روش کانال) که توسط آقای میکولا توسعه یافته‌اند نیز دارا می‌باشد. از جمله این روش‌ها، می‌توان به روش شناسایی منطقه پیوت و مدل‌های تلفیقی کانال اندروز با امواج الیوت، استوکاستیک، و سوپر کانال اندروز اشاره نمود.
روش‌های خط روند مانند نحوه ترسیم خطوط میانه و قوانین و تکنیک‌های آن، خطوط Trigger و نحوه استفاده از آن برای تعیین سیگنال معاملات خرید و فروش، نحوه رسم کانال/ چنگال اندروز در این کتاب کامل شرح داده شده‌است. همچنین شما با خط Mini-Median Line و نحوه ترسیم خطوط هشدار آشنا خواهید شد.

بخش‌های این کتاب شامل:

  1. بخش اول: بهترین روندهای اندروز

  2. بخش دوم: پنج روش جدید خط اندروز

  3. بخش سوم: مثال های کاربردی از بازار سهام ایران

 


3. کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال کاربردی اثر امیر زنگنه

 کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال کاربردی اثر امیر زنگنه انتشارات آراد کتاب

کتابِ مرجعی که می‌تواند نیازهای مختص بازار بورس و ارواق بهادار تهران را پوششش دهد.بیشتر کتاب‌های منتشر شده در ایران درباره مبحث معامله‌گری بورس با وجود اینکه گنجی با ارزش در این زمینه محسوب می‌شوند، اما بیشتر آن‌ها ترجمه ای از مراجع نابی هستند که برای بازارهای جهانی نظیر فارکس تالیف شده‌اند. در این کتاب نویسنده با زبانی ساده و روان و البته با تکیه بردانش و تجربه درخشان خود در بورس ایران، مفاهیم را بصورت کاملا کاربردی وبا لحنی شیوا بیان می‌کند. مطالب عنوان شده در این کتاب برای بازارهای جهانی نیز کاربردی و ملموس می‌باشند. 
این کتاب تمام مباحث کلاسیک و پیشرفته علم تکنیکالِ مورد نیاز جهت درک بهتر نکات معامله گری در بورس و باراز ارز دیجیتال را در بر می‌گیرد، در این کتاب خواننده با تعدادی الگو، تکنیک و ابزار تکنیکال آشنا خواهد شد که از کشفیات و ابداعات امیر زنگنه می‌باشند و درهیچ منبعی دیگری معرفی نشده‌اند.
نویسنده، محتوای کتاب مرجع تحلیل تکنیکال را با کلیه مفاهیم مورد نیاز تحلیل‌گران، نظیر تکنیک‌های پیشرفته، معرفی اندیکاتورهای شاخص و پرکاربرد، تحلیل هندسی چارت، آموزش به کارگیری ابزارهای فیبوناچی، الگوهای هامونیک کاربردی، تحلیل به روش امواج الیوت و کندل شناسی را به نحوی بیان کرده است که حتی افراد مبتدی نیز با خواندن این کتاب دید بهتری نسبت تحلیل تکنیکال به دست می‌آورند.

 

4.کتاب معامله گر منظم ایجاد و پرورش دیدگاه یک برنده در بازار

کتاب معامله گر منضبط اثر احسان سپهریان انتشارات چالش

این کتاب با اینکه دررابطه با ورود به بازارهای مالی مختلف هیچ بحثی نمی‌کند، اماروش‌هایی برای توسعه نگرش کسب سود در بازارهای مالی را ارائه می‌دهد، و بسیار مناسب کسانی است که در ادامه فعالیت خود نیاز به کنترل احساساتی مانند ترس و استرس دارند، است.   
مارک داگلاس نویسنده این کتاب براین باوراست که موفقیت در تجارت 80% روانی است و تنها 20% به روش‌های معامله گری مانند فاندامنتال و تکنیکال مربوط می‌شود. داگلاس با نگارش این کتاب سعی دارد به مخاطب القا کند که برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق در بازارهای سهام یا قراردادهای آتی نیاز به خود شناسی، انضباط و بازنگری شخصی امری اجتناب ناپذیر است.
مارک داگلاس نویسنده و رئیس شرکت "TRADIN BEHAVIOR DYNAMICS"
کتاب موردنظر را پس از چندین سال مشاهده و بررسی رفتار تجاری خود و بروکرهای همکارش در قبل، حین و بعد از معامله تالیف نموده است.  داگلاس را به عنوان سخاوتمندترین متخصص و دوستدار واقعی این صنعت نه چندان مهربان می‌شناسند.

 

5. کتاب معامله گر پرایس اکشن اثر لنس بگز

 کتاب معامله گر پرایس اکشن اثر لنس بگز انتشارات آراد کتاب

قبل از آنکه بخواهیم درباره مطالب عنوان شده در کتاب بحث کنیم اینبار بهتر است از نویسنده کتاب بگوییم، لنس بگز Lance Beggs  یک معامله گر حرفه ای در بازار فارکس و بورس می‌باشد. وی یک معامله‌گر برزگ و خوب است که درک کاملی از مبحث پرایس اکشن مانند؛ تجزیه و تحلیل تکنیکال، پرایس اکشن ساختار بازار، مدیریت ریسک و سرمایه، ترکیب مناطق با احتمال زیاد برای خرید و فروش و روانشناسی معامله‌گری را داشته و به همین کیفیت آن ها را به شاگردان خود  در دوره ها، کتاب‌ها و محصولاتش ارائه کرده است.
نویسنده در این کتاب استراتژی پرایس اکشن لنس بگز را به طور کامل توضیح داده است، لنس ابتدا در مورد شناخت کامل از روند بازار صحبت می‌کند، سپس آموزش می‌دهد که با بکارگیری سه تایم فریم‌ نقطه ورود، تایم فریم معاملاتی و تایم فریم مادر یا همان ساختار بازار بتوانید به بهترین موقعیت ممکن دست پیدا کنید.


پرایس اکشن لنس بگز شامل این مراحل است:

  1. حمایت ها و مقاومت ها
  2. الگوها در تایم ترید (معامله)
  3. ستاپ ها
  4. قدرت و ضعف
  5. انواع ورود به معامله 


جمع بندی 
دانش و تجربه در کنار هم برای به دست آوردن سود منطقی از بازارهای مالی الزامی می‌باشد. هیچ یک از بازارهای مالی برای افراد تازه کار که فاقد تجربه و دانش باشند، محل امنی برای سرمایه گذاری نیستند. بورس ایران در چند ماه اخیر به خوبی این گفته را ثابت کرد و به همه فهماند هیچ بازار امنی وجود ندارد مگر آنکه قبل از سرمایه گذاری وقت کافی برای یادگیری مفاهیم پایه‌ای و اساسی آن بازار صرف کنید. قبل از هر اقدام برای سرمایه‌گذاری دو نکته مهم را فراموش نکنید؛ اول اینکه بدون اطلاعات کامل هرگز وارد هیچ بازاری نشوید و دوم اینکه در ابتدای راه با سرمایه اندک شروع به سرمایه گذاری کنید، در این روش با ریسک و استرس کمتری می‌توانید دانش خود را بسنجید و تجربه خوبی به دست بیاورید.

مشاهده نسخه pdf مقاله: برترین کتاب‌های معامله گری بازار بورس و ارز دیجیتال