بلوک یوگا: راهنمای خرید مناسب ترین بلوک یوگا

برای انجام حرکات یوگا به تکیه‌گاهی نیاز است که بتواند بدن را در بهترین حالت نگه داشته و آن را به تراز مناسبی برساند. انجام یک حرکت یوگا بدون تکیه‌گاه مناسب نه تنها نتیجه عکس خواهد داشت بلکه میتواند به بدن آسیب برساند. استفاده از تکیه‌گاه باعث حفظ تعادل بدن و تثبیت آن در موقعیتی خاص میشود و در این میان بلوک‌های یوگا میتوانند بهترین انتخاب به عنوان تکیه‌گاه باشند.  بلوک یوگا: راهنمای خرید مناسب ترین بلوک یوگا

بلوک‌های یوگا از لحاظ ساختار مواد تشکیل‌دهنده و همچنین برند سازنده با یکدیگر متفاوتند. هر برندی ویژگی‌های خاص خودش را دارد که میتواند یوگابازها را عاشق خودش کند. یوگاکارهای حرفه‌ای بلوک‌هایشان را بسته به اینکه چه حالتی را میخواهند نشان داده یا عملا انجام دهند انتخاب میکنند.
از آنجا که بلوک‌های موجود در بازار زیاد هستند تصمیم گرفتیم یک راهنمای خرید برایتان تهیه کنیم که هم شامل کلیه اطلاعات مورد نیاز شما برای خرید بلوک موردنظرتان می‌شود و هم در بر دارنده فهرستی از بهترین بلوک‌های (موجود در بازار) است.

 

روش انتخاب بلوک یوگا

بلوک‌های یوگا کوچک هستند و طراحی آنها نیز ساده است. آنها از شکل استانداردی هم برخوردارند اما ابعادشان با یکدگیر متفاوت است. از آنجا که بلوک‌های یوگا به عنوان تکیه‌گاه عمل میکنند، محکم و استوار بودن‌شان بسیار مهم است. همچنین باید سبک هم باشند تا به راحتی بتوان آنها را از نقطه‌ای به نقطه دیگر منتقل کرد.

 

اندازه آجر یوگا

بلوک‌های یوگا تنها در دو اندازه عرضه شده‌اند: بلوک‌های کوچک که دارای طول 3، عرض 6 و ارتفاع 9 اینچ هستند و بلوک‌های بزرگتر که ابعاد متفاوتی دارند. البته شایان ذکر است که فقط طول این بلوک ها چهار اینچ است و عرض و ارتفاع آنها همان 6 و 9 اینچ باقی مانده است (مثل بلوک‌های کوچکتر).

 اندازه بلوک یوگا را با توجه به قدتان انتخاب کنید. اگر کوتاه قد هستید، بلوک‌های کوچکتر بیشتر از بلوک‌های بزرگتر به کارتان خواهند آمد . اما اگر بلندقد هستید، استفاده از بلوک‌های بزرگتر هم برایتان راحت‌تر خواهد بود و هم اینکه این بلوک‌ها بهتر به عنوان تکیه‌گاه برایتان عمل خواهند کرد. به علاوه بلوک‌های بزرگتر در مقایسه با بلوک‌های کوچکتر انعطاف‌پذیرتر هستند.

 

شکل

شکل کلی یک بلوک یوگا چهارگوش است. البته اشکال دیگری از بلوک‌های یوگا موجود است که هنگام خرید ممکن است با آنها برخورد کنید. به عنوان مثال هر چند که یک بلوک یوگا به طور کلی چهارگوش است اما سوراخ‌های متعددی هم در مرکز خود دارد.
بلوک‌های یوگا میتوانند به شکل تخم‌مرغ هم باشند. شما میتوانید برای انجام حرکات یوگا از بلوک‌هایی استفاده کنید که به عنوان تکیه‌گاه برای کمر عمل میکنند. بلوکی را انتخاب کنید که (احساس میکنید) برایتان مناسب‌تر است و کارکردهای دلخواه‌تان را دارد.

بلوک یوگا

 

جنس

بلوک‌های یوگا هر ظاهر، حس و قیمتی که داشته باشند و از هر سازنده‌ای که باشند کلا از سه ماده اولیه تشکیل شده اند که عبارتند از:

 

چوب

بلوک‌هایی که ماده اولیه اصلی‌شان چوب است با کیفیت بوده و معمولا گران هستند. البته وزن این بلوک‌ها از بلوک‌های ابری و چوب‌پنبه‌ای بیشتر است و انتقال‌شان به محل باشگاه وقتی فاصله شما تا باشگاه زیاد است میتواند مشکل باشد. با این وجود این بلوک‌ها طبیعی و با محیط زیست سازگارند و همچنین (در مقایسه با بلوک‌های دیگر)‌ درجه سختی بالاتری دارند.
اگر بلوک را برای باشگاه خانگی خود می‌خواهید، بلوک چوبی بهترین انتخاب است. با توجه به بودجه‌تان برنامه‌ریزی کرده و به طیف قیمت این بلوک‌ها هم توجه داشته باشید.

بلوک چوبی یوگا

 

چوب‌پنبه

ماده دیگری که با محیط زیست سازگار است و هم به درد یوگاکارهای حرفه‌ای و هم یوگاکارهای مبتدی می‌خورد. بلوک‌های چوب‌پنبه ای محکم هستند اما نه به محکمی بلوک‌های چوبی. اگر به دنبال بلوکی هستید که هم قیمت زیادی نداشته باشد و هم به قدر کافی استوار باشد که بتوانید از آن به عنوان تکیه‌گاه استفاده کنید، بلوک‌های چوب‌پنبه‌ای انتخاب بهتری برای شما خواهند بود.

بلوک یوگا چوب پنپبه

ابر

ارزان‌ترین نوع بلوک با قیمتی کمتر از بلوک‌های چوبی و چوب‌پنبه‌ای. عملکرد بلوک‌های ابری شبیه به دو نوع بلوک دیگر است (با این تفاوت که) این بلوک‌ها هم از لحاظ وزن و هم از لحاظ طراحی سبک‌ترند. تنها کاری که شما باید انجام دهید آن است که آنها را داخل کیف‌تان بیاندازید و از کار با آنها در باشگاه لذت ببرید.

بلوک ابری یوگا

 

سوالات متداول درباره بلوک یوگا

پرسش: بلوک یوگا چیست؟
پاسخ: یوگا مجموعه‌ای از تمرینات ورزشی دقیق و پیچیده است که برای انجام برخی از حرکات آن نیاز به تکیه‌گاه است. از اقلامی مانند حوله، بلوک یوگا و زیرانداز میتوان به عنوان تکیه‌گاه در یوگا استفاده کرد. بلوک یوگا در این میان با تثبیت بیشتر بدن در موقعیت خود و عمل کردن به عنوان تکیه‌گاه از فشارهایی که میتوانند باعث ناراحتی شوند میکاهد.
بلوک‌های یوگا برای آنهایی که اولین بار است یوگا کار میکنند انتخابی بی‌نظیر است. انجام حرکات یوگا به خصوص برای اولین بار بسیار مشکل است. از طرفی باید این نکته را هم مد نظر داشت که بلوک‌های یوگا از لحاظ طراحی و کارکرد با یکدیگر متفاوتند. برای یوگاکارهای حرفه‌ای بلوکی بهتر است که سفتی آن بیشتر باشد تا بدین ترتیب انجام حرکات پیچیده‌تر برای آنها ممکن شود. بلوک‌های یوگا جنس‌های متفاوتی هم دارند اما محکم‌ترین آنها بلوک‌های چوبی هستند. البته بلوک‌های چوب‌پنبه‌ای و ابری هم خوب هستند.

پرسش: آیا استفاده از بلوک در تمرینات یوگا ضروری است؟
پاسخ: بلی. برای شما که عاشق یوگا هستید استفاده از بلوک یوگا میتواند به معنای افزایش قابلیت‌هایتان باشد. برای مبتدی‌ها استفاده از بلوک یوگا باعث تثبیت بدن در موقعیت خود میشود و از افتادن شخص یوگاکار هنگام انجام تمرینات جلوگیری میکند. به عبارت دیگر با استفاده از بلوک یوگا شما میتوانید برای مدت زمان بیشتری در یک موقعیت خاص بمانید.
(به عنوان مثال) هنگام انجام یک تمرین نشستنی شما میتوانید به جای کف زمین خودتان رو روی بلوک یوگا نگه دارید یا در تمرینات ایستادنی روی بلوک بایستید. از بلوک میتوانید (به عنوان تکیه گاه)‌ برای قسمت‌های مختلف بدن‌تان استفاده کنید از جمله سر وقتی روی زمین دراز میکشید.
آجر یوگا به شما در حفظ تعادل‌تان کمک خواهد کرد به خصوص وقتی در حال انجام یک تمرین جدید هستید. وقتی شخصی یک تمرین جدید یوگا را شروع میکند مهارت لازم برای انجام آن را ندارد و لذا خیلی‌ها در این طور مواقع می‌افتند یا بدن‌شان در تراز اشتباه قرار میگیرد. با استفاده از بلوک یوگا میتوانید یک حرکت را دقیق و با ظرافت خاص خودش انجام دهید.
استفاده از بلوک یوگا هم انعطاف و هم چابکی شما را افزایش میدهد. شما میتوانید هنگام تغییر وضعیت بدن‌تان از یک حالت به حالت دیگر بلوک را از یک نقطه به نقطه دیگر حرکت داده و بدین ترتیب تعادل‌تان را حفظ کنید.
در عین حال میتوانید از بلوک یوگا برای افزایش استقامت‌تان استفاده کنید و ثانیه‌های بیشتری در یک یا دو حالت خاص بمانید. استفاده از بلوک یوگا میتواند شما را به معنای واقعی کلمه به عمق حرکات یوگا ببرد و بدین ترتیب تجربه‌ای منحصر به فرد، خوشایند و عمیقا آرامش‌بخش را از انجام حرکات یوگا برایتان رقم بزند.

پرسش: آیا هیچ موقعیتی هست که در آن نیاز به بیش از یک بلوک یوگا باشد؟
پاسخ: خب، جواب این سوال بستگی به حرکت یوگایی دارد که انجام میدهید و اینکه چرا اصلا دو بلوک یوگا برای انجام آن حرکت لازم است. خب اگر منظورتان (فقط) انجام حرکت است باید بگوییم نه. به دو بلوک یوگا نیاز ندارید. البته اگر کوتاه قد هستید و (به اشتباه) بلوک بزرگ خریداری کرده‌اید، بهتر است آن را پس بدهید و یک بلوک کوچکتر بخرید. برعکس این موضوع هم صادق است.


پرسش: خیلی‌ها فکر میکنند بلوک‌های یوگا فقط برای مبتدی‌ها هستند. آیا این حقیقت دارد؟
پاسخ: خیر، بلوک‌های یوگا برای هر شخصی هستند که میخواهد تمرینات یوگا انجام دهد. هدف اصلی از استفاده از این بلوک‌ها ایجاد تکیه‌گاهی برای بدن و کاهش فشاری است که بر اثر انجام یک تمرین یوگا به آن وارد میشود. بلوک‌های یوگا همچنین به بالا بردن استقامت، انعطاف و تعادل بدن کمک میکنند. دلیل طرح پرسش فوق (احتمالا) آن است که مبتدی‌ها در مقایسه با یوگاکارهای حرفه‌ای نیاز بیشتری به بلوک به عنوان تکیه‌گاه دارند.

نتیجه گیری
بلوک‌های یوگا میتوانند استفاده‌های مختلفی داشته باشند. آنها نه تنها باعث انعطاف، حفظ تعادل بدن و تثبیت آن (در موقعیتی خاص) میشوند بلکه به شما در رسیدن به اهداف‌تان از انجام حرکات یوگا نیز کمک میکنند. همیشه سعی کنید بلوکی را انتخاب کنید که دوست دارید چه از لحاظ رنگ و چه از لحاظ جنس و اندازه. اگر مبتدی هستید از آن به عنوان تکیه‌گاه و تثبیت بدن‌تان در موقعیتی خاص استفاده کنید. به طیف قیمت بلوک‌ها هم توجه داشته باشید و (اگر میبینید بودجه خرید بلوک‌های گران‌تر را ندارید) بلوکی را انتخاب کنید که مثلا از لحاظ جنس متفاوت است ولی با بودجه‌تان همخوانی بیشتری دارد. 

مشاهده نسخه pdf مقاله: بلوک یوگا: راهنمای خرید مناسب ترین بلوک یوگا