نور و روشنایی

توجه به میزان روشنایی محیط در طراحی داخلی در اولویت قرار دارد. محیط کار، اماکن مسکونی و محیط اجتماعی دارای میزان روشنایی متفاوت هستند که برای تامین روشنایی هر یک از آن ها از لوازم و ابزار های روشنایی مختلفی استفاده می کنند. بنابراین استفاده درست از نور پردازی در محیط های مختلف برای تامین میزان نور مورد نیاز بسیار اهمیت دارد.
نورهای مخفی، نورهای خطی، چراغ های تزئینی، لامپ‌های رشته ای، نورهای سقفی، روشنایی دیواری و...از انواع مختلف لوازم روشنایی هستند.

انواع نور پردازی ها

نور پردازی محیطی: این نوع نور پردازی، روشنایی یک محیط را به طور کامل به وجود می آورد و به افراد این امکان را می دهد تا تمام کار هایشان نظیر صحبت کردن و راه رفتن را با خیال راحت انجام دهند. لوسترها و دیوار کوب ها از لوازم روشنایی هستند که برای نور پردازی محیطی استفاده می شوند، زیرا می توانند کل فضای یک محیط را روشن کنند.

نور پردازی کاری: این نوع نور پردازی در محیط هایی استفاده می شود که شما برای انجام کاری مثل مطالعه، آشپزی و کارهای دیگر به نور بیشتری احتیاج داشته باشید. میز مطالعه، دفتر کار و یا کانتر آشپزخانه از جمله مکان هایی هستند که به نور زیاد نیاز دارند.

نور پردازی متمرکز یا تاکیدی: در این نوع نور پردازی برای برجسته کردن و جلب توجه دیگران به یک تابلو و اثر هنری، مجسمه و اجزای معماری یک ساختمان به کار می رود. نور پردازی تاکیدی می تواند جلوه بسیار زیبایی به محیط ببخشد.

روشنایی مورد نیاز برای محیط های مختلف

روشنایی مورد نیاز اتاق نشیمن: برای روشنایی اتاق نشیمن باید از نور های گرم استفاده شود. مثل نور لامپ های هالوژن یا رشته ای و یا لامپ های کم مصرف اما با دمای پایین استفاده شود. در خانه هایی با دکوراسیون مدرن برای میزان روشنایی مطلوب بهتر است مقدار شدت نور زیاد و نور غیر مستقیم، و در خانه های با دکوراسیون کلاسیک شدت نور پایین و نور های نیمه مستقیم مناسب می باشد. اگر که در اتاق نشیمن ساعاتی را به مطالعه اختصاص می دهید بهتر است از چراغ مطالعه دکوری نیز در اتاق نشیمن استفاده کنید.

روشنایی مورد نیاز آشپزخانه: برای روشنایی آشپزخانه بهتر است از لامپ های کم مصرف با رنگ سفید استفاده شود. استفاده از لامپ های هالوژن و لامپ های رشته ای در آشپزخانه توصیه نمی شود زیرا در آشپزخانه کار کردن با اجاق گاز و وسایل برقی که حرارت زیادی تولید می کنند و استفاده از این لامپ ها ممکن است باعث بیشتر شدن دمای محیط آشپزخانه شوند. برای بیشتر شدن روشنایی آشپزخانه می توانید از نور های مخفی در زیر کابینت ها نیز استفاده کنید.

روشنایی مورد نیاز پذیرایی: در قسمت پذیرایی میزان شدت روشنایی از قسمت های دیگر خانه بیشتر است. برای روشنایی قسمت پذیرایی بهتر است از نور مستقیم و نیمه مستقیم با شدت روشنایی بالا استفاده شود.

روشنایی مورد نیاز اتاق خواب: برای روشنایی اتاق خواب استفاده از آباژور های ایستاده و دیوارکوب ها برای روشنایی عمومی توصیه می شود. اگر در اتاق خواب آینه و یا میز توالت وجود دارد بهتر است از دیوار کوب استفاده شود تا بر روی صورت سایه ایجاد نشود. لامپ های آباژور باید از نوع کم مصرف و رنگ نور گرم استفاده شود، اما برای روشنایی قسمت میز توالت باید لامپ های رشته ای با نور رنگ مناسب انتخاب شوند. همچنین برای تنظیم نور اتاق باید کلید و پریز نزدیک تخت خواب و در دسترس باشند.

روشنایی مورد نیاز در باغچه: به دلیل اینکه در باغچه ها علاوه بر زیبایی فضا از نظر امنیتی نیز باید چراغ ها در طول شب روشن بمانند بهتر است از لامپ های کم مصرف استفاده شود.

روشنایی مورد نیاز پارکینگ: برای روشنایی پارکینگ ها از لامپ های کم مصرف با شدت نور بالا استفاده می کنند.

روشنایی برای راه پله: برای روشنایی این قسمت از ساختمان از لامپ های ال ای دی که طول عمر بالا دارند استفاده می شود.

خرید لوازم نور و روشنایی

برای خرید هر یک از لوازم روشنایی باید مشخص کنید که برای کدام قسمت از منزل می خواهید خرید کنید. آن بخشی که می خواهید وسیله روشنایی خریداری کنید کم نور است یا پر نور، برای اتاق خواب است یا پذیرایی. چون میزان روشنایی لازم برای هر یک از بخش های خانه  با یک دیگر متفاوت است. نکته بعدی در خرید لوازم روشنایی که باید به آن توجه کنید میزان مصرف برق لوازم روشنایی است، بهتر است بدانید لامپ های ال ای دی و پنل های ال ای دی مصرف برق کمتر و لامپ های رشته ای مصرف برق بالایی دارند.

مقایسه
loading 2 ثانیه
ارسال هشدار اگر قیمت محصول پایین تر از قیمت مشخص شده باشد.
تومان