حیوانات خانگی

افراد زیادی در سراسر جهان علاقه مند به نگهداری و مراقبت از حیوانات خانگی هستند. پرندگان مختلف مثل طوطی، مرغ عشق و مرغ مینا، سگ، اسب، خرگوش، همستر و گربه از جمله حیواناتی هستند که مردم علاقه به نگهداری از آن ها دارند. بهضی از کشورها حتی از راسو و خوک نیز به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند. حیوانات خانگی به انسان ها آسیبی نمی رسانند و ضرری برای آن ها ندارند و برای مراقبت های سلامتی و بهداشتی و تامین غذای مورد نیاز به انسان ها وابسته اند. سگ ها نژادهای مختلفی دارند که از بین آن ها نژادهای شیواوا، گلدن رتریور، چاو چاو و پودل جزو بهترین سگ های خانگی هستند. خیلی از افراد گربه، سگ، سنجاب و همستر را به دلیل ظاهر با نمک و جثه کوچکی که دارند جزو حیوانات خانگی با مزه می دانند. طوطی، لاک پشت، خوکچه هندی، همستر و سنجاب از جمله حیوانات خانگی هستند که مناسب کودکان می باشند.لاک پشت، ماهی، همستر، انواع پرندگان و خوکچه هندی به دلیل مراقبت و نگهداری راحت و ساده تر نسبت به دیگر حیوانات از حیوانات خانگی بی آزار هستند.

انواع بیماری های حیوانات خانگی

حیوانات خانگی نیز ممکن است بنا به دلایل مختلف دچار بیماری شوند. برخی از این بیماری های شایع که مسری هستند معرفی می کنیم:

تب طوطی (سیتاکوز): تب طوطی یک بیماری بسیار مسری که به کلیه های طوطی آسیب می رساند و از طوطی به انسان و سایر حیوانات انتقال می یابد و تب، سرفه و سردرد از علائم این بیماری هستند.

هاری: این بیماری یک بیماری ویروسی خطرناک می باشد که از طریق حیواناتی مثل سگ، گربه، روباه و خفاش به وسیله گزیدن یا زخم از حیوان دارای بیماری به انسان منتقل می شود. واکسن زدن این حیوانات از انتقال این بیماری به انسان جلوگیری می کند.

عفونت قارچی: عفونت قارچی از قارچ موجود در خاک و پوست حیوان به وجود می آید که با لمس سگ و گربه آلوده به این بیماری دچار می شوند و باعث ایجاد زخم های متورم روی پوست می شوند.

مایکوباکتریوم مارینوم: این بیماری از طریق آب آلوده آکواریوم و استخر به انسان منتقل می شود. این بیماری در افراد مبتلا به ایدز شدیدتر است.

غذاهای محبوب حیوانات خانگی

حیوانات خانگی برخلاف حیوانات دیگر توانایی پیدا کردن غذای مورد نیاز خود را ندارند به همین جهت شرکت های مختلفی در جهان غذاهای مورد نیاز حیوانات خانگی که دارای فیبر، ویتامین و پروتئین لازم برای بدن آن ها هستند، را تامین می کنند که برای هر کدام از حیوانات خانگی متفاوت می باشد زیرا پروتئین مورد نیاز برای حیواناتی مثل سگ و گربه با پرندگان متفاوت است و غذاهای پرندگان دانه های مختلف است که این حیوانات توان هضم آن را ندارند. در انتخاب و خرید غذای حیوانات خانگی باید دقت زیادی داشته باشید. غذای مناسب سلامت و رشد بهتر آن ها کمک می کند و برعکس تغذیه غلط و غذای نامناسب می تواند مهم ترین علت بیماری، استفراغ و اسهال در این حیوانات باشد. محتویات غدای حیوانات خانگی باید شامل موادی چون: چربی حیوانی، روغن سبزیجات، مخمر برنج، گلوتن ذرت، پروتئین، گوشت و پالپ چغندر باشد. غذاهای حیوانات خانگی به طور طلی به سه شکل خشک، تشویقی و کنسروی می باشد. غذاهای خشک در وعده های اصلی به حیوانات داده می شود. از غذاهای تشویقی برای تربیت، آموزش رفتار های درست و تشویق سگ ها استفاده می شود و شامل بیسکوییت های جویدنی با طعم های مختلف گوشت، مرغ و جگر است. غذاهای کنسروی حالت آبکی دارند که می توانند میزان آب لازم برای بدن حیوانات را تامین کنند و به دلیل وجود پروتئین و چربی از غذاهای محبوب سگ ها می باشد. هم چنین به خاطر خوردن راحت آن برای حیوانات مریض غذای مناسبی می باشد.

لوازم حمل و نگهداری حیوانات

برای نگهداری از حیوانات خانگی نیاز به یک سری ابزار و وسایل است. لوازم مختلفی برای بهداشت و مراقبت، نظافت، قفس و باکس نگهداری و لوازم سرگرمی و آموزش. برای جا به جایی و حمل حیوانات خانگی از وسایل مختلفی استفاده می کنند که اکثرا از جنس پلاستیک و فلز هستند. برای مثال برای نگهداری از پرندگان از قفس استفاده می شود و برای حمل و جا به جایی سگ و گربه  از جعبه، کیف، قلاده و یا کوله پشتی استفاده می کنند.

خرید انواع لوازم حیوانات خانگی

خرید اسپری های ضد عفونی کننده از جمله ضروری ترین لوازم بهداشتی برای حیوانات خانگی است چرا که حیوانات با عدم رعایت بهداشت دچار بیماری های مختلف می شوند. اسپری های ضد عفونی کننده انواع مختلفی دارند و برای قسمت های مختلف بدن می باشند. به طور مثال بعضی از اسپری ها مخصوص ضد عفونی کردن دندان ها می باشد. قطره آموزش ادرار تشویق ادرار سگ و گربه در جاهای مشخص می باشد. این قطره ها دارای بوی خاصی می باشند که سگ و گربه ها را تشویق می کنند در مکان های تعیین شده ادرار کنند. خرید تشک خواب و استراحت سگ و گربه از دیگر لوازم ضروری برای حیوانات خانگی می باشد. باکس های گران قیمت خود دارای تشک هستند اما اگر قصد خرید باکس های ساده را ندارید باید تشک جداگانه نیز تهیه کنید. در صورت عدم تمایل برای خرید تشک، زیر انداز بهداشتی نیز جایگزین مناسبی می باشند. سلامت دهان و دندان حیوانات نیز برای جلوگیری از بیماری های دهانی و داخلی از اهمیت زیادی برخوردار است به همین جهت خرید مسواک و خمیر دندان با کیفیت بسیار مهم است. برای سرگرمی آن ها نیز انواع اسباب بازی ها در مدل ها و قیمت های متنوع وجود دارد.

مقایسه
loading 2 ثانیه
ارسال هشدار اگر قیمت محصول پایین تر از قیمت مشخص شده باشد.
تومان