آلات موسیقی

سازها انواع مختلفی دارند و هر کدام از آن ها برای سبک های مختلف موسیقی استفاده می شوند. از جمله سازهای مورد استفاده در موسیقی پاپ می توان پيانو، انواع مختلف گيتار مثل گیتار باس، گيتارالکتريک، درامز، سازهای بادی برنجی مانند ساكسيفون، فلوت، ترومپت، سازهای زهی همانند ويولن، هارمونيكا، سينتی سايزر را نام برد. تنبک، سنتور، سه تار، تار، کمانچه، نی و تبور نیز از سازهای ایرانی هستند. آلات موسیقی از برندها و کشورهای مختلف با کیفیت های متفاوت ساخته می شوند، در این بین چین و ژاپن از جمله کشورهای تولیدکننده سازهای با کیفیت هستند.

انواع آلات موسیقی

 تعداد آلات موسیقی بسیار زیاد است و از نظر ظاهر، نوع، جنس و روش استفاده با یک دیگر تفاوت دارند. به طور کلی می توان آن را به دسته های سازهای زهی، سازهای کوبه ای، سازهای بادی، سازهای صفحه کلید دار و سازهای الکترونیکی تقسیم کرد.

سازهای زهی: سازهای زهی به سازهایی گفته می شود که از لرزش زه یا سیم از طریق ضربه زدن، زخمه زدن با انگشت و یا کشیدن آرشه بر روی زه یا سیم ها صدا به وجود می آید. بربط نوعی ساز زخمه ای ایرانی است که در خاورمیانه و کشورهای عربی رواج دارد. این ساز یک کاسه بزرگ و یک دسته کوتاه دارد. تار نیز یک ساز ایرانی است که در ایران و کشورهایی نظیر آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، تاجیکستان و نواحی نزدیک قفقاز برای نواختن موسیقی کلاسیک استفاده می شود و 6 سیم از جنس فلز دارد. سه تار از سازهای زهی ایرانی که با کمک انگشتان دست راست نواخته می شود و دارای 4 سیم از جنس برنج و فولاد می باشد. دیوان یک ساز کردی می باشد که در کردستان عراق، کردستان ترکیه، کردستان سوریه و کردستان ایران از آن استفاده می کنند و شامل 47 پرده و 7 سیم است و در کردستان ترکیه انواع مختلفی از آن وجود دارد. سنتور از سازهای زهی کوبه  ای ایرانی می باشد که با کمک دو مضراب چوبی نواخته می شود. این ساز ذوزنقه شکل است و ضلع بزرگ آن مقابل نوازنده قرار می گیرد. ویولون نوعی ساز زهی آرشه ای است که روی شانه چپ قرار می گیرد و با کشیدن کمان یا آرشه روی سیم ها نواخته می شود. گیتار با کمک انگشتان دست نواخته می شود و گونه های مختلفی از این ساز وجود دارد و از لحاظ جنس و تعداد سیم آن شامل انواع مختلف گیتار شش سیم، گیتار هشت سیم، گیتار دوازده سیم، گیتار با سیم نایلونی و گیتار با سیم فلزی می شود.

سازهای کوبه ای: سازهای کوبه ای از سازهای قدیمی می باشد که قدمت چند هزار ساله دارد و با کوبیدن و ضربه زدن صدا تولید می کند.سازهای کوبه ای معمولا به دو دسته سازهای کوبه ای با کوک معین مثل زیلوفون و سازهای کوبه ای با کوک نامعین مثل طبل تقسیم می شوند. تنبک از سازهای کوبه ای ایرانی است که در کشورهای عربی، افغانستان و ترکیه از آن استفاده می کنند. دف از سازهای مورد استفاده در سازهای ایرانی دایره ای شکل است و به صورت یک حلقه چوبی می باشد که پوست نازکی بر روی آن کشیده شده است. این ساز را با ضربه های انگشتان دست می نوازند.

سازهای بادی: سازهای بادی از سازهای قدیمی است که در گذشته از استخوان انسان یا حیوان به عنوان ساز بادی استفاده می کردند. سازهای بادی دارای سوراخ هایی است که با دمیدن در آن و گرفتن و رها کردن سوراخ ها صدای دلخواه تولید می شود. این سازها به دو دسته سازهای بادی برنجی و سازهای بادی چوبی تقسیم می شوند. این تقسیم بندی بر اساس چگونگی تولید صدا می باشد نه از لحاظ جنس ساز. سازهای چوبی خود به دو دسته سازهای چوبی زبانه دار و سازهای چوبی بی زبانه تقسیم می شوند. سازهای چوبی زبانه دار مانند کلارینت با دمیدن هوا در آن و به حرکت در آوردن زبانه آن که از جنس پلاستیک و یا نی است صدا تولید می کند. در سازهای چوبی بی زبانه با برخورد هوا با تیغه ای که در بدنه‌ی این سازها وجود دارد صدا تولید می شود. فلوت نمونه ای از سازچوبی بی زبانه است. سازهای بادی برنجی معمولا از برنج، مس و یا نقره ساخته می شوند. در این نوع ساز نوازنده با لرزاندن سریع لب ها در کاسه دهنی ساز صدا تولید می کند. کر، ترومبون، توبا، ترومپت نمونه های از سازهای بادی برنجی هستند.

سازهای صفحه کلید دار: از این نوع سازها معمولا به عنوان سازهای اروپایی و غربی نام می برند زیرا بیشتر در کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می گیرند. سازهای صفحه کلیددار دارای صفحه کلید هستند که برای نواختن موسیقی و ایجاد صدا از آن استفاده می کنند. پیانو از پرطرفدارترین سازهای صفحه کلیددار است. در این سازها با فشردن کلیدها و برخورد چکش ها با سیم های فلزی صدا تولید می شود. ارگ بادی دارای لوله هایی با اندازه های مختلف است که با نوسان هوا در این لوله ها صدا تولید می شود. در ارگ برقی مدارهای الکترونیکی نوسان ایجاد می کنند.

سازهای الکترونیکی: در سازهای الکترونیکی سیم و تارها با کمک نیروی مکانیکی دچار لرزش و ارتعاش می شوند و تولید صدا می کنند. ارگ برقی، گیتار الکتریک، سه تار الکتریک و کیبورد از سازهای الکترونیکی هستند.

نکات خرید آلات موسیقی

در خرید آلات موسیقی اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که اگر شما یک فرد مبتدی هستید و در حال یادگیری موسیقی هستید بهتر است یک ساز ارزان قیمت انتخاب کنید تا زمانی که در نواختن موسیقی یک فرد حرفه ای شوید. مورد بعدی مدل ساز است که باید به آن توجه کنید زیرا مدل ها بر اساس سبک کار شما و تازه کار یا حرفه ای بودن شما متفاوت هستند. قبل از خرید ساز حتما آن را امتحان کنید و چند دقیقه با آن کار کنید تا از راحتی و کیفیت آن مطمئن شوید.

مقایسه
loading 2 ثانیه
ارسال هشدار اگر قیمت محصول پایین تر از قیمت مشخص شده باشد.
تومان