صنایع دستی

صنایع دستی هر کشور بازتاب دهنده فرهنگ و تمدن مردم آن کشور می باشد و برای هر شهر و منطقه متفاوت و منحصر به فرد است. روز 10 ژوئن برابر با 20 خرداد را روز جهانی صنایع دستی نام گذاری کرده اند. در ایران صنایع دستی از با ارزش ترین آثار هنری هستند که بخش بزرگی از کالاهای صادراتی را شامل می شوند و جزو سه قطب برتر صنایع دستی جهان می باشد. خاتم کاری، میناکاری، منبت کاری، فرش، گلیم، قلم زنی، ملیله دوزی، شیشه گری، سفال و صنایع چوبی از معروف ترین صنایع دستی ایران می باشند. فرش ایرانی از محبوب ترین صنایع دستی در جهان می باشد که قیمت بالایی دارد. در ایران صادرات صنایع دستی رتبه اول را در بین صادرات غیر نفتی دارد و این محصولات را به افغانستان، ترکیه، عراق، امارات، اندونزی، کره جنوبی، چین و اروپا صادر می کند. صنایع مسی، میناکاری، سفال گری، نمدی و قلم کاری از پرطرفدارترین صنایع دستی صادراتی می باشد. هم چنین فرش ایرانی از کالاهای مهم صادر شده به اروپا است. از صنایع دستی پرفروش در ایران می توان فرش، صنایع چوبی، ظروف شیشه ای، صنایع دستی مسی، صنایع سرامیکی و سفالی را نام برد. سرمه دوزی، مینا کاری، زیورآلات دست ساز و قلاب بافی از دیگر صنایع دستی پرفروش در ایران هستند.

انواع صنایع دستی ایران

بافته های داری: برای تولید این صنایع از دارهای عمودی و افقی استفاده می شود. قالی، گلیم و زیلو از بافته های داری می باشند.

دستبافی و نساجی: صنعت دستبافی و نساجی از قدیمی ترین و متنوع ترین صنایع دستی در ایران است. استفاده از دستگاه های مختلف دو وردی، چهار وردی، شش وردی و ژاکارد دستی از دلایل تنوع در صنایع دستبافی و نساجی می باشد. جاجیم بافی، چفیه بافی، ترمه، شال، پارچه های پشمی و پنبه ای از جمله تولیدات این صنایع هستند.

رودوزی: هنر رودوزی از صنایع دستی مناطق مختلف کشور است که به تزیین لباس و رومیزی هنر رودوزی سنتی گفته می شود و شامل سوزن دوزی، ملیله دوزی، قلاب دوزی و پته دوزی می شود. نوار دوزی، خامه دوزی، مخمل دوزی، گلابتون دوزی، ستاره دوزی، خوس دوزی، سکه دوزی و... از دیگر هنرهای رودوزی می باشند.

بافتنی: از ابزارهای ساده ای مثل میل و قلاب برای بافتن کلاه، شال، دستکش، جوراب و... استفاده می شود.

حصیربافی: حصیربافی از صنایع دستی شمال و جنوب کشور است که برای تولید محصولات حصیری از برگ درخت خرما، ساقه گندم، نی و انواع ترکه‌ ها استفاده می شود. مرواربافی، بومبا بافی و سبد بافی از زیر مجموعه های این هنر می باشند.

صنایع دستی چوبی: صنایع چوبی بسیار گسترده و متنوع هستند و شامل خراطی، مشبک کاری، منبت کاری و خاتم کاری می شوند. منبت کاری از پرطرفذار ترین صنایع دستی چوبی می باشد.

خاتم کاری: در خاتم کاری با چسباندن چوب و فلز در کنار یک دیگر طرح های سنتی ایجاد می کنند. میز و صندلی، قاب عکس و سایر ظروف از محصولات خاتم کاری هستند.

خراطی: خراطی نوعی از هنر دستی برای شکل دادن به چوب می باشد. از جمله محصولاتی که هنر خراطی در آن به کار رفته است شمال نرده های چوبی، قلیان، گهواره، آباژور و... می شوند.

سفال گری: در صنعت سفال گری از خاک رس برای ساخت ظروغ و اشیاء مختلف استفاده می شود و از پرطرفدارترین صنایع دستی در ایران می باشد.

نمدمالی: از متراکم کردن پشم و کرک ها، پالتو، زیر انداز، کلاه، پادری و... تولید می کنند.

هنرهای فلزی: قلم زنی، حکاکی روی فلز،زرگری، کوفته گری، ریخته گری، زیور سازی، طلا کاری، نقره کوبی، مس کوبی و... از جمله صنایع دستی در حوزه فلزات می باشد که از فلزاتی مثل مس، نقره، طلا، آهن و برنج استفاده می کنند.

مینا کاری: از زیبا ترین و گران ترین صنایع دستی با بیش از 5000 سال قدمت هستند. مینا کاران با تلفیق کردن رنگ ها و کار با کاشی و فلز محصولات زیبایی تولید می کنند.

صنایع دستی چرم: از آن دسته صنایع گران قیمت و پرطرفدار در ایران می باشد و شامل محصولات متنوع کیف، پوشاک، وسایل تزئینی و کفش می شود.

صنایع دستی شهرهای مختلف ایران

صنایع دستی اصفهان شامل بیش از 130 رشته هنری مختلف می باشد که صنایع مسی از پرفروش ترین و محبوب ترین صنایع دستی این شهر است. از معروف ترین صنایع دستی مشهد محصولات هنری ساخته شده با سنگ های زینتی هستند. گیوه بافی، منبت کاری، خاتم کاری و معرق کاری از صنایع دستی شیراز می باشند. فرش گران ترین صنایع دستی تبریز و چاقو و ملیله سازی از صنایع دستی زنجان هستند. هم چنین سیرجان کرمان نیز را به عنوان شهر جهانی گلیم و روستای کلپورگان را روستای جهانی سفال نام می برند.

خرید محصولات صنایع دستی و هنری

برای خرید صنایع دستی خاتم کاری مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، صاف بودن سطح کار، یکنواخت بودن شکل ها، نبود فضای خالی بین طرح های خاتم، بتونه و ترمیم کاری منظم و قرینه بودن نقوش می باشند. در هنگام خرید ظروف سفالی و سرامیکی فاقد لعاب به تقارن، تعادل، عدم وجود ترک و لب پریدگی از نکات مهمی هستند که باید به آن توجه کنید. عدم وجود فرورفتگی، برامدگی، تیزی و ترک ازنکات مهم بررسی مرغوب بودن صنایع دستی مینا کاری هستند. در هنگام خرید صنایع دستی مسی برای تشخیص اصل بودن آن ها کافی است از یک آهنربا در همه‌ی قسمت های ظرف استفاده کنید، اگر آهنربا به ظرف مسی چسبید نشان دهنده وجود آهن در ظروف مسی و نا مرغوب بودن آن است. سطح صاف و بدون ترک، سوراخ و پوسته پوسته شدن از ویژگی های دیگر ظروف مسی مرغوب هستند.

مقایسه
loading 2 ثانیه
ارسال هشدار اگر قیمت محصول پایین تر از قیمت مشخص شده باشد.
تومان