جستجو در نتایج:

قیمت

  • از تومان
  • تا تومان
نمایش کالاهای موجود

چرخ خیاطی

چرخ خیاطی یکی از وسایل کاربردی در منزل می باشد که به کمک آن می توان انواع و اقسام دوخت و دوزهای گوناگون را بدون هیچ مشکلی انجام داد. چزخ خیاطی وسیله ای است که از آن برای دوختن چرم و پارچه های با جنس های مختلف استفاده می شود. وجود چرخ خیاطی در هر خانه ای برای دوخت‌ های ساده تا حرفه‌ ای ضروری می باشد، زمانی که لباس شما دچار پارگی و شکاف جزئی می شود، می‌توانید خودتان با چرخ خیاطی در منزل آن را بدوزید. چرخ های خیاطی را می توان به دو دسته ی صنعتی و خانگی تقسیم کرد:

چرخ خیاطی صنعتی: این چرخ ها دستگاه های مختلفی دارند که هر کدام برای یک کار طراحی شده اند. چرخ های صنعتی دارای اندازه بزرگ و وزن بالا هستند. سردوز، راسته‌ دوز، میان‌ دوز و … از انواع چرخ خیاطی صنعتی هستند.

چرخ خیاطی خانگی: چرخ های خانگی مجهز به تجهیزات و دوخت های مختلف هستند و می توانند با تغییر برنامه و نوع سوزن، انواع دوخت ها را انجام دهند. این چرخ ها برای دوخت‌ های مختلف و متنوع خانگی کاربرد دارند و نسبت به چرخ های صنعتی دارای اندازه ی کوچک تر و قیمت ارزان تری هستند.

اجزای تشکیل دهنده ی چرخ خیاطی

ماسوره: این قطعه، وسیله ای کوچک و استوانه ایی شکل است که در قسمت زیرین چرخ قرار گرفته شده است و برای دوخت نخ زیرین استفاده می شود.

ماکو: بخشی که ماسوره درون آن قرار می گیرد و آن را در چرخ خیاطی نگه می دارد و امکان تنظیم کشش نخ زیر را می دهد. در برخی چرخ ها ماکو در زیر چرخ خیاطی قرار دارد و در برخی دیگر از رو درون چرخ قرار می گیرد. ماکوها به دو صورت گرد و دراز وجود دارند.

قرقره: قرقره در داخل بخش دیگری به نام ماکو قرار دارد. ماکو، قرقره را نگه می دارد و هماهنگ با سوزن آن را می چرخاند و دوخت زیرین پارچه را ایجاد می کند.

پدال: با فشردن پدال به کمک دست یا پا چرخ به حرکت در می آید و سرعت چرخ خیاطی را در زمان دوخت کنترل می‌ کند، فشار بیشتر روی پدال باعث می‌شود تا چرخ سریع تر بدوزد. در مدل های برقی حرکت آن با کمک دینام انجام می شود.

ماسوره پر کن: ماسوره در این قسمت قرار داده می شود و نخ به دور آن می پیچد و زمانی که ماسوره کاملا پر شد، دیگر کار نمی کند.

توپک: توپک یک قطعه چرخ مانند است که در سمت راست چرخ های خیاطی وجود دارد که به کمک آن می توان سوزن را به صورت دستی بالا و پایین آورد. گاهی اوقات باید سوزن را به صورت دستی روی پارچه تراز کرد. زمانی که شروع به دوخت یک طرح می‌ کنید، توپک را باید پایین بیاورید تا سوزن در پارچه فرو برود و زمانی که دوخت لباس پایان یافت، توپک یا توپی را برای بلند کردن سوزن از پارچه بالا بیاورید.

انواع چرخ خیاطی

چرخ خیاطی قابل حمل: این مدل از چرخ ها اندازه کوچکی دارند و با کمک باتری کار می کنند و مناسب دوخت و دوزهای ساده و ضروری می باشند. چرخ های قابل حمل به دلیل اندازه کوچکی که دارند وسیله ای مناسب در مسافرت ها می باشند.

چرخ خیاطی مکانیکی: چرخ های مکانیکی دوخت های ساده و تعمیر لباس را انجام می دهند. بدون برق کار می کنند و تنظیمات آن به صورت دستی است. سرعت این چرخ خیاطی ها کم است و وسیله ی مناسبی برای افراد مبتدی می باشد.

چرخ دیجیتالی یا کامپیوتری: این چرخ ها نسبت به سایر مدل ها پیشرفته تر هستند و کاملا اتوماتیک هستند و دارای قابلیت های متنوعی هستند. چرخ های دیجیتالی یک صفحه LCD، سوزن نخ کن اتوماتیک  و... دارند. حافظه این دستگاه قادر است مدل‌ های دلخواه را ذخیره و نگه‌ داری کند.

چرخ خیاطی برقی: این مدل ترکیبی از مدل مکانیکی و دیجیتالی است که با استفاده از نیروی برق و پدال کار می کند و دارای صفحه نمایشگر LCD است که تنظیمات را نشان می دهد.

عوامل موثر در افزایش طول عمر چرخ خیاطی

تمیز نگه داشتن چرخ خیاطی: چرخ خیاطی را از گرد و غبار دور و آن را تمیز نگه دارید. همیشه پس از دوخت کمی پرز و کرک درون چرخ و اطراف آن جمع می شود، بنابراین پس از هر بار دوخت چرخ را تمیز کنید. بدنه و پدال چرخ را نیز با پارچه‌ ای خشک و نرم تمیز کنید.

سرویس سالانه چرخ خیاطی: هر سال باید بخش های مختلف چرخ را بررسی کنید تا اگر قطعه ای آسیب دیده باشد تعمیر و یا آن را تعویض کنید تا از آسیب های بیشتر به چرخ جلوگیری شود.

تعویض به موقع سوزن چرخ خیاطی: سوزن چرخ پس از مدتی استفاده فرسوده و یا کنده می شود که باید در این صورت سوزن را تعویض کنید، زیرا سوزن شکسته شده و فرسوده باعث به هم پیچیده شدن نخ‌ ها، دوخت نا مرتب، کشیدگی در پارچه و در نهایت صدمه به چرخ خیاطی می‌ شود.

روغن کاری مرتب چرخ خیاطی: روغن‌ کاری مناسب، باعث روان بودن دوخت می‌ شود. چرخ خیاطی مانند هر دستگاه دیگر به روغن‌ کاری مرتب نیاز دارد، در غیر این صورت به قطعات مختلف چرخ خیاطی آسیب وارد می شود.

هنگام خرید چرخ خیاطی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

اولین موردی که در هنگام خرید چرخ خیاطی باید به آن توجه کنید نوع آن است. چرخ های خیاطی در دو نوع خانگی و صنعتی وجود دارند که باید با توجه به نیاز و استفاده خود یکی از آن را انتخاب کنید. چرخ های خانگی مناسب برای دوخت و دوزهای خانگی و چرخ های صنعتی برای انجام امور کارگاهی مناسب هستند. وزن چرخ خیاطی مورد دیگری است که باید به آن توجه کنید. هرچه وزن چرخ بیشتر باشد کیفیت کار آن نیز بیشتر است. بنابراین اگر می خواهید زیاد از آن استفاده کنید بهتر است چرخ های با وزن بالا انتخاب کنید، زیرا چرخ های سبک هنگام کار کردن حرکت می کنند و ممکن است کار شما را خراب کنند. در چرخ های وزن بالا میزان استفاده از قطعات فلزی بیشتر از قطعات پلاستیکی است. همان طور که گفته شد ماکوها دارای دو نوع گرد و دراز هستند. ماکوی گرد صدای کمتری دارد و از ویژگی های تمیز شدن و جا به جایی راحت تر برخوردار است، اما ماکوهای دراز ارتعاش زیادی دارند. داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش از موارد ضروری است که باید یک داشته باشد تا در صورت هر گونه نقص و خرابی، تعویض و یا تعمیر شود. برای تضمین گارانتی و کیفیت محصول بهتر است از برندهای معتبر خریداری کنید. برندهای کاچیران و ژانومه از برندهای مطرح در ایران هستند. میزان صدای دستگاه مورد دیگری است که باید به آن توجه کنید. چرخ های صنعتی سرعت بسیار بالا و صدای بیشتری دارند، اگر برای انجام امور خانگی قصد خرید چرخ دارید بهتر است چرخ های خانگی را که صدای کمتری دارند انتخاب کنید. هم چنین چرخ های خانگی دارای ویژگی هایی نظیر انواع دوخت (مستقیم، زیگزاک و …)، سوزن نخ‌ کن اتوماتیک، جا دکمه‌ زن و دستگاه تنظیم کشش نخ می باشد.

مقایسه
loading 2 ثانیه
ارسال هشدار اگر قیمت محصول پایین تر از قیمت مشخص شده باشد.
تومان