دوچرخه و لوازم جانبی

مزایای دوچرخه سواری

دوچرخه سواری مزیت های فراوانی برای سلامتی بدن افراد دارد. دوچرخه سواری سبب کاهش آلودگی هوا و ترافیک می شود. باعث کاهش بیماری های قلبی، سرطان، بیماری‌های روحی و دیابت می شود. عضلات ساق پا و ران را تقویت می کند. دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد. اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد. به سلامت ریه ها و کاهش وزن کمک می کند. دوچرخه سواری از ورزش های کم فشار می باشد و در اثر ورزش کردن طولانی مدت سبب آسیب دیدگی می شود. برای استفاده از آن نیاز به مهارت های بدنی بالا ندارید.

انواع دوچرخه ها

در گذشته از دوچرخه به عنوان یک وسیله سرگرمی برای بازی کودکان استفاده می شد، اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی در صنعت دوچرخه انواع مختلفی از دوچرخه ها ساخته شده است که هر کدام کاربردهای متفاوتی مثل حمل و نقل، ورزش، سفرهای طولانی و... دارند و در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. سیستم ترمز، فریم دوچرخه ، سیستم دنده ، سیستم تعلیق، چرخ ها و تایرها از مهم ترین بخش های یک دوچرخه می باشند.

دوچرخه های کوهستان: از معروف ترین و محبوب ترین انواع دوچرخه ها می باشد و بیشتر مورد علاقه دوچرخه سواران ماجراجو هستند. از این دوچرخه برای مسیرهای کوهستانی با شیب زیاد استفاده می شود. دوچرخه های کوهستانی دارای سیستم تعلیق هستنند تا در مسیرهای شیب دار بتوانند تعلیق مناسب داشته باشند.

دوچرخه های شهری: این دوچرخه ها مناسب برای مسیرهای صاف و سطح شهری ساخته شده اند و معمولا دارای یک سبد در قسمت جلو برای نگهداری وسایل و یک ژنراتور برای روشن کرئن چراغ های جلو می باشند. این دوچرخه ها بر خلاف دوچرخه های کوهستانی در اکثر مدل ها سیستم تعلیق ندارند و از ویژگی های بارز این نوع دوچرخه ها تمرکز بر روی راحتی دوچرخه سوار می باشد.

دوچرخه های جاده ای (کورسی): این نوع از دوچرخه ها مناسب برای مسابقه دادن هستند و از آلومینیوم و کربن سبک ساخته شده اند که باعث افزایش سرعت آن می شود. لاستیک های آن ها صاف، نازک و نزدیک به فریم دوچرخه طراحی شده اند تا دوچرخه سواری در مسیرهای شهری و آسفالت نیز امکان پذیر باشد. دوچرخه های کورسی نسبت به سایر انواع دوچرخه ها سبک تر هستند و نمی توان از آن برای حمل و نقل بار های سنگین استفاده کرد.

دوچرخه های ساحلی: دوچرخه های ساحلی مناسب مسیرهای ساحلی و مسیرهای خاکی طراحی شده اند و برای جلوگیری از فرو رفتن لاستیک های آن در زمین تایرهای پهن ساخته شده است.

دوچرخه های توریستی (مسافرتی): دوچرخه های توریستی یکی از انواع دوچرخه های جاده ای می باشد و برای استفاده طولانی مدت و استفاده در پیاده روها مناسب هستند. از ویژگی های این دوچرخه ها می توان به وجود دنده های سبک و استحکام اجرای آن در برابر حمل بارهای سنگین اشاره کرد.

دوچرخه های هیبریدی: این مدل از دوچرخه ها ترکیبی از دوچرخه های جاده ای و دوچرخه های کوهستانی است که از استحکام دوچرخه های کوهستانی برخوردار است و مانند دوچرخه های جاده ای وزن سبک و سرعت بالا دارند. این دوچرخه ها مناسب استفاده در مسیرهای جاده ای طولانی نیستند و از آن در مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری در سطح شهر استفاده می شود.

دوچرخه های بی ام ایکس (BMX): این نوع دوچرخه ها یک دوچرخه حرفه ای برای انجام حرکات نمایشی می باشند. وزن سبک، بدون دنده بودن و بدون کمک فنر از ویژگی های این نوع از دوچرخه ها است.

بهترین برندهای دوچرخه

از بهترین برندهای دوچرخه می توان به برند جاینت اشاره کرد که از مشهورترین و با کیفیت ترین برندهای دوچرخه می باشد. از دیگر برندهای برتر خارجی دوچرخه می توان ترک (Trek)، اسپیشلایزد (Specialized)، کانوندل (Cannondale)، اسکات (Scott)، بیانچی (Bianchi)، جی تی (GT)، مریدا (Merida)، فوجی (Fuji)، سرولو (Cervelo) را نام برد. برندهای دنرو و کراس نیز از برندهای ایرانی در زمینه تولید دوچرخه می باشند.

لوازم جانبی دوچرخه

برای دوچرخه سواری راحت و ایمن و جلوگیری از آسیب های احتمالی استفاده از برخی لوازم جانبی دوچرخه لازم و ضروری است. دوچرخه ها انواع مختلفی دارند، بنابراین لوازم جانبی آن ها نیز با یک دیگر تفاوت دارند. بعضی از لوازم جانبی های دوچرخه جنبه ی ایمنی و بعضی دیگر جنبه ی تزئینی دارند. کلاه ایمنی از ضروری ترین لوازم جانبی دوچرخه برای جلوگیری آز آسیب به سر دوچرخه سوار می باشد. قفل دوچرخه برای ایمنی دوچرخه و جلوگیری از دزدیده شدن آن ضروری می باشد. سایر لوازم جانبی دوچرخه عبارتند از: آینه دوچرخه، چراغ دوچرخه، قمقمه، دستکش دوچرخه سواری، روکش زین دوچرخه، ابزار دوچرخه، پوشش دوچرخه، سبد دوچرخه، بوق یا زنگ دوچرخه، عینک دوچرخه سواری و لباس دوچرخه سواری.

نکات مهم هنگام خرید دوچرخه

قبل از خرید دوچرخه بهتر است با انواع دوچرخه و کاربردهای آن به خوبی آشنا باشید تا دوچرخه مناسب با نیاز خود انتخاب و خریداری کنید. نکته بعدی که باید هنگام خرید دوچرخه به آن دقت کنید جنس و بدنه ی دو چرخه است که باید از استحکام و مقاومت کافی برخوردار باشد. ترمز دو چرخه نیز از موارد مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. ترمزهای مکانیکی دیسکی، هیدرولیکی دیسکی و لقمه ای دارای عملکرد عالی هستند.

مقایسه
loading 2 ثانیه
ارسال هشدار اگر قیمت محصول پایین تر از قیمت مشخص شده باشد.
تومان