جستجو در نتایج:

قیمت

  • از تومان
  • تا تومان
نمایش کالاهای موجود

تلسکوپ

تلسکوپ ابزاری است که به وسیله آن می توان سیاره ها، کهکشان ها و ستاره ها را در فاصله بسیار دور مشاهده کرد، این وسیله پرتوهای نوری را از اجرام آسمانی جذب می کند و تصویر آن را به کمک عدسی که در آن وجود دارد به ما نشان می دهد. اجرام آسمانی نورهای مختلفی تولید می کنند که برای جذب هر کدام از آن‌ها تلسکوپ های متفاوتی طراحی شده است. مثلا برخی از آن‌ها برای رصد کردن اجسامی که پرتوهای فروسرخ و گاما تولید می کنند، طراحی شده‌اند. برخی دیگر نیز برای رصد امواج رادیویی. تنها اختر شناسان نیستند که از تلسکوپ استفاده می کنند، خیلی از افراد هستند که به دیدن اجرام آسمانی و اشیاء در فاصله دور علاقه دارند. تلسکوپ های غیر حرفه ای بسیار زیادی مخصوص آماتورها وجود دارد که می توانند از آن برای مشاهده آن ها استفاده کنند.

انواع تلسکوپ

تلسکوپ ها دارای دو نوع اصلی هستند: اپتیکی، رادیویی

تلسکوپ های اپتیکی انواع مختلفی دارد: تلسکوپ های شکستی (گالیله‌ای)، تلسکوپ های بازتابی، تلسکوپ های ترکیبی

تلسکوپ شکستی: این نوع تلسکوپ ها دارای دو عدسی هستند. اولین عدسی که یک عدسی محدب است، پرتوهای نوری را از جسم مورد نظر گرفته و در فاصله کانونی درون تلسکوپ متمرکز می کند. عدسی دوم یا همان عدسی چشمی نور را از فاصله کانونی گرفته و تصویر شئ مورد نظر را بزرگ و دقیق به شما نشان می دهد

تلسکوپ بازتابی: تلسکوپ های بازتابی برای نشان دادن و بزرگ نمایی تصاویر به جای عدسی از آینه مقعر استفاده می کنند و برای بازتاب نور وهدایت آن به سمت چشم از آینه دیگری استفاده می شود.

تلسکوپ های بازتابی دارای دو نوع نیوتونی و کاسگرین هستند.

در تلسکوپ نیوتونی از دو آینه استفاده می شود. آینه اولیه که سهمی شکل است نور را از شئ مورد نظر می گیرد و به آینه ثانویه که کوچکتر، مسطح و مورب است، می رساند و از آنجا به چشمی تلسکوپ که زیر آنها قرار دارد منتقل می کند. تلسکوپ کاسگرین یک آینه سهمی شکل دارد که برای بزرگنمایی بیشتر با روش خاصی وسط آن سوراخ شده و عدسی چشمی در پشت آینه اصلی قرار گرفته است. این آینه نور شئ را جذب می کند و آینه ثانویه که اندازه کوچکتری دارد و روبه روی آینه اصلی قرار دارد نور جذب شده توسط آینه اصلی را به سمت عدسی چشمی که درست وسط آینه اصلی قرار دارد منتقل می‌کند.

تلسکوپ ترکیبی: در این تلسکوپ ها هم از آینه و هم از عدسی استفاده می شود. به دلیل استفاده همزمان از آینه و عدسی به تلسکوپ های ترکیبی معروف هستند. در این مدل برای تولید تصویر با کیفیت تر و میدان دید وسیع تر از دو آینه به همراه عدسی به کار رفته است.

تلسکوپ های رادیویی: تفاوت این نوع تلسکوپ ها با تلسکوپ های اپتیکی این است که اطلاعات و داده های خود را از منابع رادیویی دریافت می کنند. این تلسکوپ ها قبل از انتقال اطلاعات ابتدا آنها را ذخیره و پردازش می کند. رادیو تلسکوپ ها در منطق خالی از جمعیت و خارج شهر قرار دارند، زیرا ممکن است به دلیل برخورد با امواج مخابراتی تداخل ایجاد شود.

اگر بخواهیم تلسکوپ ها را از نظر محل قرار گرفتن دسته بندی کنیم به دو دسته زمینی و فضایی تقسیم می شوند.

تلسکوپ های زمینی روی زمین و دور از آلودگی نوری قرار دارند و از آن جا ستاره ها و سایر اجرام آسمانی را رصد می کنند. ساخت و تعمیر این تلسکوپ‌ها آسان و راحت است. با وجود اینکه این رصدخانه های زمینی در ارتفاعات و دور از آلودگی قرار دارند اما شرایط جوی و اتمسفر زمین باعث بی کیفیت تر شدن تصاویر و مانع جذب امواج فرابنفش و مادون قرمز می شود که بدین ترتیب نمی توانند اطلاعات دقیق تری به دست بیاورند، زیرا برخی از اجرام آسمانی پرتوهای ایکس و گاما تولید می کنند که هوایی که اتمسفر زمین مانع دیدن آنها می شود. به طور مثال در روز و در شرایط نامناسب بودن هوا نمی توانند سیارات و کهکشان ها را رصد کنند.

تلسکوپ های فضایی

نقاط ضعف تلسکوپ های زمینی سبب شد تا برای گرفتن عکس های بهتر و باکیفیت تر از ستاره ها و کهکشان ها تلسکوپ های فضایی در خارج از جو زمین طراحی و ساخته شوند. این  تلسکوپ ها به دلیل اینکه بیرون از جو زمین قرار دارند مانند تلسکوپ های زمینی با موانع جوی روبه‌رو نیستند. تلسکوپ فضایی هابل، جیمزوب، کپلر، اسپیتزر و تس از جمله تلسکوپ های فضایی هستند. تعمیر و ارتقا دادن این رصدخانه برخلاف تلسکوپ های زمینی سخت و پرهزینه است. هابل اولین تلسکوپ فضایی بود که امکان تعمیر در فضا را داشت و تعمیرات زیادی روی آن صورت گرفت.

خرید بهترین تلسکوپ

قبل از خرید تلسکوپ باید بدانید چه انگیزه‌ای از خرید آن دارید و در چه زمینه‌ای می خواهید فعالیت کنید، و در آخر چقدر می خواهید هزینه کنید. اگر تازه کار هستید و دلیل استفاده شما از تلسکوپ رصد تفریحی آسمان و اجرام آسمانی است، دوربین دو چشمی و یا یک تلسکوپ کوچک و سبک انتخاب خوبی است. اگر که می خواهید از اجرام آسمانی عکس برداری کنید باید یک پایه موتوردار نیز تهیه کنید. به غیر از پایه باید برای خرید تجهیزات جانبی مربوط به عکس برداری هم هزینه کنید.

مقایسه
loading 2 ثانیه
ارسال هشدار اگر قیمت محصول پایین تر از قیمت مشخص شده باشد.
تومان