جستجو در نتایج:

قیمت

  • از تومان
  • تا تومان
نمایش کالاهای موجود

سایر گروه بندی های میکروسکوپ و ذره بین

میکروسکوپ و ذره بین

میکروسکوپ چیست؟

میکروسکوپ وسیله ای است که به ما امکان مشاهده هر چیزی که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست را می دهد. این وسیله سلول ها و اجسام بسیار کوچک را به کمک عدسی هایی که در آن به کار رفته است با بزرگنمایی برای ما قابل مشاهده می کند. از مهمترین کاربردهای میکروسکوپ ها در آزمایشگاه ها مطالعه بر روی سلول ها و ساختارهای مولکولی می باشد. همچنین دانشمندان از آن برای تشخیص انواع بیماری ها نیز استفاده می کنند

انواع میکروسکوپ و کاربرد آن‌ها

میکروسکوپ ها بر اساس استفاده و کاربرد آن‌ها در جاهای متفاوت انواع مختلفی دارند. در ادامه به معرفی و توضیح برخی از انواع تلسکوپ ها می پردازیم.

میکروسکوپ نوری: این نوع از میکروسکوپ ها از نور مرئی و لنز برای بزرگمایی موجودات و موادی سلولی که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند استفاده می شود. از مزایای این میکروسکوپ های نوری مشاهده نمونه های زنده سلولی و بررسی حرکت و تقسیم سلولی است که میکروسکوپ های دیگر این قابلیت را ندارند. میکروسکوپ های نوری را می نوان به دو دسته ساده و مرکب تقسیم کرد.

میکروسکوپ نوری ساده: میکروسکوپ های ساده تنها دارای یک عدسی یا لنز هستند. بزرگنمایی آن تا 300 برابر می باشد. ذربین را نیز می توان به عنوان یک میکروسکوپ ساده در نظر گرفت.

میکروسکوپ نوری مرکب: میکروسکوپ مرکب دارای دو عدسی می باشد که می تواند ذرات و سلول ها را تا 1000 برابر بزرگتر کند که از آن بیشتر برای مشاهده و بررسی سلول های خونی، باکتری ها و... استفاده می شود. میکروسکوپ مرکب در مدارس و آزمایشگاه ها و تصفیه خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

میکروسکوپ فلورسنت: این نوع از میکروسکوپ ها از نور فرابنفش برای بزرگنمایی و بررسی نمونه های دارای مواد فلورسنت استفاده می کنند. هنگامی که نور فرابنفش به نمونه‌ی مورد بررسی برخورد می کند، فلورسنت موجود در مواد نور را جذب کرده و طیفی از رنگ های مختلف را منتشر می کند.در این صورت می توان اجزای داخلی سلول ها را با جزئیات بیشتری مشاهده کرد.

میکروسکوپ استریو: میکروسکوپ استریو دو چشمی با دو مسیر جداگانه دارد که یک تصویر سه بعدی ایجاد می کند. بزرگنمایی آن 50 برابر است که از میکروسکوپ های مرکب کمتر می باشد. این میکروسکوپ برخلاف میکروسکوپ های دیگر نور را از جسم عبور نمی دهد و اجسام توسط نوری که از آن بازتاب می شود قابل مشاهده می باشند. از این میکروسکوپ ها برای بررسی جواهرات، کالبد شکافی، حشره شناسی و... استفاده می شود.

میکروسکوپ الکترونی: میکروسکوپ های الکترونی برای تولید تصویر از پرتوهای الکترون به جای نور استفاده می کند و دارای بالاترین وضوح و بزرگنمایی می باشد. همچنین نمونه‌ها قبل از اسکن باید با طلا پوشانده شوند. از این میکروسکوپ ها برای مشاهده نمونه های زنده استفاده نمی شود چراکه این پرتوها باعث از بین رفتن نمونه ها می شود. میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) و میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) از میکروسکوپ های الکترونی می باشند. میکروسکوپ SEM دارای بزرگنمایی 30000 برابر می باشد و برای بررسی سطوح اجسام به کار می رود. تصویری که تولید می کند سه بعدی است. اما میکروسکوپ TEM برای مشاهده و بررسی ساختار داخلی اجسام استفاده می شود که دارای بزرگنمایی 500000 برابر است و تصویر دو بعدی ایجاد می کند.

خرید میکروسکوپ

هنگام خرید میکروسکوپ باید به مواردی مثل هزینه‌ای که می خواهید برای خرید میکروسکوپ بپردازید، میزان بزرگنمایی آن، استفاده راحت از میکروسکوپ و هدفی که از خرید آن دارید توجه کنید، زیرا میکروسکوپ ها انواع مختلفی دارند که هرکدام کاربرد متفاوتی دارند.

مقایسه
loading 2 ثانیه
ارسال هشدار اگر قیمت محصول پایین تر از قیمت مشخص شده باشد.
تومان