جستجو در نتایج:

قیمت

  • از تومان
  • تا تومان
نمایش کالاهای موجود

سایر گروه بندی های ورزش های توپی

ورزش های توپی

ورزش های توپی از ورزش های بسیار پر طرفدار در بین مردم می باشند که به صورت تیمی و یا فردی برگزار می شوند. در این ورزش ها توپ اصلی ترین ابزار می باشد که نقش بسیار مهمی دارد و در ورزش های مختلف دارای اشکال و اندازه های متفاوتی می باشد و حتی جنس آن بسته به نوع رشته ی ورزشی تغییر می کند.

انواع رشته های ورزشی توپی

رشته های ورزشی توپی که نسبت به سایر ورزش ها دارای قدمت بیشتری هستند را می توان به سه دسته ی کلی توپ و تور، توپ و راکت و توپ و چوب تقسیم کرد که در اینجا به معرفی بعضی از آن ها می پردازیم:

رشته های ورزشی توپ و تور

فوتبال: فوتبال از پر هیجان ترین و پرطرفدارترین ورزش های تیمی و گروهی در جهان می باشد. این ورزش به صورت دو تیم یازده نفره متشکل از مهاجم، هافبک، مدافع و یک دروازه‌ بان بر روی یک زمین مستطیل شکل به طول زمین فوتبال ۹۰ تا ۱۲۰ متر و عرض آن ۴۵ تا ۹۰ متر که کف آن چمن طبیعی یا مصنوعی است با هدف گل‌ زدن برگزار و توسط سرمربی هدایت می شود. مدت زمان بازی فوتبال 90 دقیقه است که در دو نیمه ی 45 دقیقه ای برگزار می شود.

بسکتبال: بسکتبال از ورزش های گروهی است که در آن دو گروه پنج نفره در چهار دوره 10 دقیقه ایی با هم رقابت می کنند. در دو طرف زمین سبدهایی به ارتفاع ۳٫۰۴۸ متر  قرار دارند که هر تیم باید بتواند برای کسب امتیاز در محدوده ی پرتاب توپ را فقط با کمک دست وارد حلقه کند. کسب تعادل روانی و فراهم بودن زمینه های لازم برای رشد روانی، ایجاد شخصیت متعادل و روحیه تعاون و همكاری، افزایش قدرت تصمیم گیری اشخاص به گونه درست و قضاوت منطقی، تقویت عوامل روانی مثل اعتماد به نفس، تمركز و خود شكوفایی و ایجاد انگیزش مناسب در اشخاص برای شركت در فعالیت های ورزشی از جمله فواید ورزش بسکتبال می باشند.

فوتسال: ورزش فوتسال در واقع فوتبال درون سالن می باشد. این رقابت‌ها به صورت دو تیم پنج نفره در زمینی به ابعاد زمین بسکتبال و در دو نیمه 20 دقیقه ای انجام می‌گیرد. این ورزش به دلیل داشتن تحرک بیشتر به فوتبال سرعتی نیز معروف می باشد. جنس توپ فوتسال از چرم يا مواد مشابه مي باشد و محيط آن  62 تا 64 سانتي متر و وزن آن بین 390 گرم تا 430 گرم است.

والیبال: از دیگر ورزش های گروهی و درون سالنی محبوب و پرطرفدار در والیبال است. طول زمین والیبال ۱۸ متر و عرض آن ۹ است که توری در وسط آن قرار دارد که در آن بازیکنان در دو تیم شش نفره، در دو طرف توری قرار می‌ گیرند و تلاش می‌ کنند تا توپ را از روی تور در زمین تیم مقابل فرود آورند. هر تیم برای این که برنده بازی شود باید ۳ ست از ۵ پنج ست بازی را ببرد

هندبال: ورزشی گروهی است که در محوطه ای 20 در 40 متری با دو تیم هفت نفره در دو نیمه ی 30 دقیقه ای برگزار می شود. در این ورزش بازیکنان برای گل زدن و پاس دادن از دست استفاده می کنند و تلاش می کنند برای کسب امتیاز توپ را درون دروازی حریف قرار دهند. در ورزش هندبال تیمی برنده است که تعداد گل بیشتری بزند.

واترپلو: واترپلو از دیگر ورزش گروهی با توپ است با این تفاوت که در محوطه‌ ای درون استخر به ابعاد ۲۰در ۲۵ متر در 4 نیمه ی 8 دقیقه ای بازی می‌ کنند. در این ورزش دو تیم با ۶ بازیکن و یک دروازه‌ بان  شرکت می‌ کنند. بازیکنان باید با شنا کردن حرکت کنند و در نهایت تیمی برنده است که در این ۴ نیمه توپ‌ های بیشتری را وارد دروازه حریف کند. افزايش قدرت بدني به ویژه در ناحيه عضلات ران، بازوها و مچ دست، هوشیاری و تمرکز حواس و مقاومت و تسلط بر اعصاب و تقویت سرعت و قدرت و اراده و استقامت از فواید ورزش واترپلو هستند.

فوتوالی: ورزش فوتوالی برای اولین بار در برزیل دهه ۶۰ میلادی بین ساحل نشینان رواج یافت و در سال ۱۹۸۰ رسمیت پیدا کرد. فوتوالی شباهت زیادی به والیبال ساحلی دارد ولی بازی با توپ فوتبال انجام می گیرد. در این ورزش دو تیم دو یا سه نفره در دو طرف تور قرار گرفته و با پا توپ را تلاش می کنند تا در زمین حریف بنشانند. فوتوالی در زمین ماسه ای و هموار با ابعاد ۹ در ۱۸ متر برگزار می گردد. بر خلاف بازی سپک تاکرا که ورزشکارانش باید قد کوتاهی جهت زدن ضربه مناسب به توپ داشته باشند، به علت ارتفاع تور در بازی فوتوالی که از سطح زمین حدود ۲۲۰ سانتی متر است، بازیکنان بلند قد را می طلبد تا بتوانند با پا اسپک بزنند. اندازه توپ هم در این دو بازی کاملا متفاوت می باشد.

رشته های ورزشی توپ و چوب

گلف: یکی از بازی یا ورزش های فضای آزاد است که در آن بازیکنان به‌ صورت فردی یا تیمی به‌ وسیله چوب های گوناگون ویژه‌ ای توپ گلف را درون سوراخی در زمین می‌ اندازند.

هاکی: هاکی از ورزش هایی است که بعد از فوتبال طرفداران زیادی را در مسابقات فضای باز دارد. این بازی از قدیمی ترین بازی هاست که با توپ و چوب انجام می شود. هاکی انواع مختلف دارد: هاکی داخل سالن (حداکثر از دو تیم ۱۲ نفره تشکیل شده)، هاکی روی چمن (شامل دو تیم ۱۱ نفره بوده)، هاکی روی یخ (این بازی در کشورهای سردسیری که فصل سرمای طولانی دارند پرطرفدار است) و اسکیت هاکی  که هر کدام قوانین خاص خود را دارند اما هدف در تمامی آنها وارد کردن توپ هاکی به وسیله چوب هاکی در دروازه حریف است.

چوگو: ورزش چوگو یک ورزش سنتی و بومی است که در نقاط مختلف ایران برگزار می شود. این ورزش از جمله ورزش های توپ و چوب است که توسط دو تیم 6 نفره در دو نیمه ۲۰ دقیقه ای و در زمین ۹۰ در ۶۰ متری برگزار می شود. طول چوب آن ۷۰ سانتی متر و قطر آن ۵ سانتی متر است و از توپ تنیس استاندارد در این بازی استفاده می شود. چوگو از ورزش های توپی است که از تحرک بالایی برخوردار است و سرعت و قدرت در آن بسیار اهمیت دارد. ورزشکاران آن باید دوندگان چابک و سریع و دارای آمادگی جسمانی بالایی باشند. این بازی در زمین چمن و یا خاکی اجرا شده و تقریبا شبیه به بازی بیسبال می باشد.

رشته های ورشی توپ و راکت

بدمینتون: این ورزش از سریع ترین ورزش های توپ و راکت است. ورزش بدمینتون با راکت و یک توپ پر دار در سالن های سر پوشیده انجام می شود. مبدا این ورزش کشور هند است. بدمینتون یک ورزش سرعتی بوده و نیازمند استقامت، دقت، تعادل و تصمیم گیری های بسیار سریع می باشد و به عنوان یک بازی پر هیجان و شاداب، محبوبیت و طرفداران بسیار زیادی دارد. برنده بازی تیمی است که دو گیم پانزده امتیازی را برنده شود. توپ بدمینتون دارای وزن بین ۴.۷ تا ۵.۵ گرم می باشد و از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌ شود. سر آن باید از جنس چوب‌ پنبه که لایه چرمی دارد باشد. این توپ چرمی باید دارای ۱۶ پرک که بیشتر از بال‌ های غاز برای ساخت این توپ‌ ها استفاده می‌ شود، باشد که به پایه وصل می‌ شوند.

پینگ پنگ (تنیس روی میز): ورزشی است که روی میز انجام می‌ شود و دو یا چهار بازیکن صورت انفرادی (تک به تک) یا گروهی (دو به دو) در آن با استفاده از راکت به توپ ضربه می زنند دارای پنج ست 11 امتیازی می باشد. میز پینگ پنگ از جنس چوب است و توپ آن توخالی از جنس سلولوئید یا مواد پلاستیکی و وزن سبکی دارد و در دو رنگ سفید یا نارنجی مات می باشد. در وسط میز یک تور عمودی وجود دارد و ارتفاع آن از سطح میز 15.25 سانتی متر است که میز را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند.

خرید لوازم جانبی ورزش های توپی

هر رشته ی ورزشی نیاز به لوازم ورزشی مخصوص به خود می باشد. به عنوان مثال برای پیاده روی برای جلوگیری از آسیب به پاها باید کفش های ورزشی مناسب استفاده کنیم. توپ از مهم ترین و اصلی لوازم جانبی ورزش های توپی می باشد و بر اساس نوع رشته ی ورزشی اندازه، جنس و مدل آن می تواند متفاوت باشد. لوازم جانبی ورزش های توپی با توجه به نوع رشته ی ورزشی می تواند بسیار متنوع و گسترده باشد. چوب بیلیارد، توپ بیلیارد، گچ بیلیارد و محفظه ی چوب بیلیارد از لوازم جانبی ورزش بیلیارد هستند. راکت نیز از لوازم جانبی مهم ورزش های توپ و راکت می باشد که برای ورزش های اسکواش، پینگ پنگ، بدمینتون و تنیس ویمبلدون در مدل ها و اندازه های مختلف ساخته شده اند.

مقایسه
loading 2 ثانیه
ارسال هشدار اگر قیمت محصول پایین تر از قیمت مشخص شده باشد.
تومان